Na Lošinju znaju kako na prelasku zime u proljeće, zajedno sa zimskim kaputima odbaciti i – zimsku depresiju. Na otoku na kojem već sada miriše proljeće uoči vikenda je, u sklopu projekta Miomirisi i okusi Lošinja, održana treća edukativna radionica „Aromaterapija u suvremenom životu i turizmu“, kojom se promiče i potiče primjena domaćih otočkih eteričnih ulja. Lošinjani se tako, dok se pripremaju za doček prvih većih skupina gostiju, naveliko obrazuju o blagotvornom djelovanju esencijalnih ulja na duh i tijelo i njihovoj primjeni u svakodnevici. Polaznici su učili kako si pomoći u borbi s infekcijom dišnih puteva, kako poboljšati kvalitetu zraka u radnim prostorijama i domu, kako eliminirati stres i popraviti si raspoloženje, izgubiti koji kilogram, očistiti organizam itd. A da bi doživljaj bio potpun, izrađene su i posude te drugi pribor za pripremu od otočkih materijala, drva masline i lovora. Otok Lošinj u ožujku će imati novu aromaterapeutsku radionicu s temom miomirisa lovora, ružmarina i eukaliptusa.
Aromaterapija i turizam
Uz pomoć toplih, antistresnih i radosnih mirisa lošinjskih agruma, TZG Malog Lošinja doskočila je zimskoj i recesijskoj depresiji. Otok vitalnosti tako je prošlog petka uz esencijalna ulja naranče, limuna i mandarine, vibrirao radošću i smijehom. U sklopu projekta Miomirisi i okusi Lošinja održana je treća edukativna radionica „Aromaterapija u suvremenom životu i turizmu“, kojom se promiče i potiče primjena domaćih otočkih eteričnih ulja. I dok se pripremaju za doček prvih većih grupa gostiju, Lošinjani se naveliko educiraju o blagotvornom djelovanju esencijalnih ulja kako bi ih mogli primijeniti u svakodnevnom životu i radu s gostima. Nakon prošlogodišnjih radionica o maslini i boru Lošinjani su ponovno iskazali veliki interes te se njih pedesetak okupilo u hotelu Apoksiomen gdje je radionicu vodila profesionalna aromaterapeutkinja Anamarija Pažin Morovid.
Ništa bez citrusa...
Koja su praktična i psihološka djelovanja ovih eteričnih ulja, pokazalo se odmah nakon uvodne riječi direktorice TZG Malog Lošinja Đurđice Šimiči. Prostor su ispunili osvježavajući, lepršavi i razigrani mirisi citrusa tako da su svi već pri ulasku mogli osjetili zašto, na primjer, mandarinu zovu još i uljem dječje radosti. U sezoni gripe te bolesti infekcija dišnih puteva bilo je vrlo korisno doznati kako poboljšati kvalitetu zraka u radnim prostorijama i domu uz pomoć raspršivača s eteričnim uljem limuna koji pročišćava zrak i djeluje antibakterijski. Široka primjena ulja citrusa u domaćinstvu te njihova dezinficirajuća svojstva predstavljena su kroz pripravu prirodnih sredstava za čišćenje kupaonskih sanitarija (mješavina ulja limuna i sode bikarbone) i mješavine za čišćenje podova s uljem slatke naranče i jabučnog octa. Ove godine Lošinjani će svojim gostima za eliminiranje stresa ponuditi biljni tonik s eteričnim uljem mandarine, dok će im za skidanje celulita preporučiti slatku naranču ili pak jutarnji napitak s grejpom za detoksikaciju i mršavljenje za koje su recepte dobili na radionici.
Lošinjska veljača na suncu
Posebnost priprave ovih potpuno prirodnih i ekoloških preparata je u posudama i priboru koji su svi izrađeni od prirodnih otočkih materijala – drva masline i lovora. Nerezinski drvodjelac i proizvođač suvenira Ivo Rušin izrezbario je unikatno aromaterapeutsko posuđe - stalke za bočice s eteričnim uljima od drva lovora, difuzere od drva masline te posudice i žličice od masline za miješanje solnih kupki. Toplu i radosnu atmosferu lošinjske veljače ugrijala je i degustacija ušećerenih korica limuna i naranči te zdravica s otočkim specijalitetima: limunovim vinom Mirjane Španičeki i omiljenim otočkim aperitivom – limoncellom (likerom od limuna) Sandre Nicolich iz Miomirisnog otočnog vrta.