P: Nemam posebnih problema ni tegoba s jetrom, ali imam nekoliko kilograma viška i često zanemarujem zdravu i pravilnu prehranu i vježbanje. Čitao sam i da je jetra “tihi organ” koji uglavnom zanemarujemo dok nešto ne pođe po zlu. Čuo sam i da može doći do mnogo ozbiljnih poremećaja jetre, pa me zanima čime je najbolje očistiti jetru, što bih trebao uključiti u prehranu, a što izbjegavati kako bi ona besprijekorno funkcionirala i kako mi poslije ne bi stvarala ozbiljne zdravstvene probleme?
Odgovara prim. dr. sc. Slavica Naumovski-Mihalić, spec. internist-gastroenterolog i hepatolog, Poliklinika Croatia zdravstvenog osiguranja
O: Jetra je ključna za očuvanje integriteta ljudskog organizma. Ona ima važnu ulogu u nizu metaboličkih, kako kataboličkih tako i anaboličkih procesa, pa se stoga naziva „ centralnim laboratorijem“ organizma. U njoj se odvija velik dio metabolizma ugljikohidrata, lipida, proteina i drugih dušikovih tvari te skladištenje hranjivih tvari i neutralizacija štetnih.
Način života i prehrane može dovesti do oštećenja jetre i pojave različitih bolesti. Oštećenjem jetrene funkcije organizam postupno dolazi u stanje kroničnog trovanja. Stoga je važno čuvati jetru. U zaštiti jetrene funkcije može se koristiti primjena hepatoprotektivnih lijekova, a to su lijekovi sa zaštitnim svojstvima za jetru. Na tržištu ih je velik broj. Kod nas se koriste sylimarin, koji se dobiva iz sjemenki ploda sikavice, i hepatil. Kako biste zaštitili jetru, treba konzumirati zdravu hranu, a to je hrana bogata povrćem i voćem, žitaricama, grahoricama, orasima i sjemenkama.
Poželjno je uzimati suplemente vitamina i minerala ako postoji sumnja na njihov deficit. Važno je održavati tjelesnu težinu normalnom i živjeti zdravo, uz svakodnevnu fizičku aktivnost. Za jetru su loše zasićene masti (uglavnom u hrani životinjskog podrijetla), rafinirani šećer i ponajviše alkohol, kao i prekomjerno konzumiranje kave.
Ako želite “očistiti“ jetru, pijte svježe sokove od povrća poput mrkve, cikle, radiča, rikule, raštike i sveg tamnozelenog lisnatog povrća, te nakon svakog obroka popijte čaj od čička. Konzumirajte artičoku, barem jedan obrok češnjaka s maslinovim uljem, nemasni svježi sir, nemasne juhe od povrća, ribe, bijelo meso, integralne žitarice, med i dugo. Urednim načinom života i zdravom prehranom, jetra će vam zahvaliti dobrom funkcijom, a time i dobrim zdravljem.
>> Osobe s niskim tlakom moraju uzimati dovoljno vode i soli te spavati 8 sati