Rijeka Sava mirno teče plodnom slavonskom ravnicom, povezujući gradove koji su stoljećima ovdje čuvali prirodnu i povijesnu granicu Europe: Novu Gradišku, Slavonski Brod i Županju.
Zlatne niti slavonske povijesti
Dok se iznad rijeke diže jutarnja izmaglica, stižemo u Novu Gradišku. U centru grada prepoznajemo toranj crkve sv. Terezije, poseban zbog neobičnog oblika piramide izvučenih bridova. Nakon obilnog slavonskog doručka, iz slikovitog gradića biciklom odlazimo na Posavsku poučnu cestu. Svjedočimo ljepoti posavskih šuma, ljubaznosti slavonskih domaćina i uživamo u kušanju delicija njihove tradicijske kuhinje. Slijedimo Savu do Slavonskog Broda. Njene vode pune kanale znamenite Tvrđave Brod, utvrde iz 18. stoljeća. Obilazimo djelomično obnovljene bedeme i bastione, radoznalo istražujemo što nude mračni kazamati i divimo se graditeljskom i vojnom umijeću njenih stvoritelja. Izvan sigurnosti Tvrđave, nakon što su prošle prijetnje brojnih osvajača, izrastao je živopisan grad.
Veliki glavni trg krasi spomenik najpoznatijoj stanovnici Broda, Ivani Brlić-Mažuranić. Slavna spisateljica provela je ovdje većinu života i napisala priče koje su obilježila mnoga djetinjstva. Šetnicom uz rijeku spuštamo se do franjevačkog samostana. Ovo je zdanje utemeljeno 1723. godine, ali franjevci u Brodu tiho, skromno i nenametljivo žive i rade još od 13. stoljeća. Sava nas vodi dalje do Županje. U jedinom sačuvanom čardaku u Hrvatskoj razgledamo postavu Zavičajnog muzeja.
„Cestom zlatne niti“ povezujemo obližnja mjesta uživajući u otkrivanju tajni zatvorenih dvorišta širokih slavonskih ulica. Iza jednih se vrata krije kušaona izvrsnih voćnih rakija. Iza drugih nas čekaju narezani domaći kulen i kobasice, čvarci i slanina. Iza trećih ljubazna domaćica ponosno pokazuje poznati zlatovez i ukrašene tikvice, rad spretnih i marljivih ruku slavonskih snaša. Na cesti zlatne niti nalazi se i zanimljivi šumarski muzej, posvećen moćnom hrastu lužnjaku iz spačvanskih šuma. Naposljetku, zaustavljamo se u jednom od kućara, gdje u autentičnom prostoru seoskog imanja, uz ljubazne domaćine i domaću hranu sređujemo utiske još jednog savršenog vikenda.
PET STVARI KOJE NE SMIJETE PROPUSTITI
- Otkrivanje tajni dojmljive Tvrđave Brod, zaštitnog znaka Slavonskog Broda i jedinstvenog spomenika fortifikacijske gradnje 18. stoljeća.
- Obilazak središta Slavonskog Broda s posebnom posvetom Ivani Brlić-Mažuranić i junacima njenih priča te živopisnih zgrada koje pričaju o građanskoj prošlosti Broda.
- Posavsku poučnu cestu koja u dužini od 30km vodi kroz povijest, kulturu, baštinu i prirodne ljepote Posavine.
- „Cestu zlatne niti“, turistički put koji u jednu cjelinu povezuje Županju i susjedna mjesta kroz autentične sadržaje i bogatu kulturnu, povijesnu i gastronomsku ponudu.
- Slavonsku gostoljubivost u brojnim seoskim domaćinstvima koja posjetiteljima nude tradicionalne gastro specijalitete uz neizostavne tamburaše.
JESTE LI ZNALI?
- Da je na Malom gradskom kupalištu u Slavonskom Brodu oslikana najveća 3D slika na svijetu, površine od čak 1300 m2.
- Da vojne vlasti zbog obrane Tvrđave nisu dozvoljavale gradnju kuća od čvrstog materijala, pa je gotovo do kraja 19. stoljeća Brod bio grad malih, drvenih kuća pokrivenih šindrom ili daskama.
- Da je grad Županja kolijevka nogometa i tenisa? Još 1880. godine u Županji se prvi puta zakotrljala nogometna lopta i zaigrao tenis u Hrvatskoj, a ove su građanske sportove u grad na Savi donijeli Englezi, vlasnici tvornice tanina. Ubrzo se s njihovim dolaskom krenulo i u lov na lisice po okolnim šumama, a znali su se zaigrati i kriket i polo.
Piše: Daniel Lacko