VITAMIN D

Bebe rođene zimi podložnije razvoju shizofrenije

dijete
10.09.2010.
u 13:10

Vitamin D neophodan je za rast stanica i komunikaciju u svim organima tijela te ne čudi da njegovo pomanjkanje može loše utjecati na razvoj mozga.

Tek rođene bebe s niskom razinom vitamina D imaju mnogo veću mogućnost za razvoj shizofrenije u kasnijoj dobi, otkrili su znanstvenici s Queensland Brain Instituta u studiji provedenoj na djeci u Danskoj.

Vitamin D, takozvani "hormon sunca", uglavnom se apsorbira od sunčeve svjetlosti kroz kožu, no može ga se dobiti i iz ribljeg ulja i masnije ribe. Oduvijek je poznato da je ovaj vitamin ključan za zdrave kosti, no ova su istraživanja pokazala i značajan utjecaj na zdravi razvoj mozga.

Niska razina vitamina D uobičajena je u mnogim sjevernim zemljama, a pokazalo se i da su ljudi rođeni zimi skloniji shizofreniji.

- Iako još moramo dodatno potvrditi ova istraživanja, studija je otvorila mogućnosti da povećanjem razine vitamina D kod trudnica i tek rođene djece smanjimo kasniji rizik za pojavu ove bolesti – objasnio je jedan od istraživača prof. John McGrath u studiji objavljenoj u časopisu Archives of General Psychiatry dodavši da je ovo i te kako važan napredak u znanosti.

- Vitamin D neophodan je za rast stanica i komunikaciju u svim organima tijela, tako da ne čudi da njegov nedostatak može negativno utjecati na razvoj mozga - zaključio je McGrathov kolega dr. Darryl Eyles.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?