Dehidrirana koža

Bili ste na ljetovanju? Vrijeme je za njegu kože i kose

zrće
Filip Brala/PIXSELL
22.08.2013.
u 07:19

Suha i perutava koža koju nikako ne možete nahraniti, kosa poput kudjelje, ružne mrlje i pjege od sunca na licu i dekolteu, lišajevi i gljivice – neugodni su podsjetnici na sezonu pretjeranog izlaganja suncu ...

Preplanuli brončani ten, sjaj sunca u kosi, pjegice na nosu... Tek kada nam koža promijeni boju nakon prvih sunčanja sami sebi izgledamo prihvatljivo preplanulima. Koliko god sunce blagotvorno djelovalo na naš organizam, toliko je i štetno za naš najveći organ – kožu. Posljedice izlaganja suncu spoznajemo tek najesen kada nas zabrine njezina suhoća, perutanje, pjege koje su prerasle u ružne mrlje, lišajevi, gljivice...

Koža sve pamti

Izloženost snažnom UV zračenju, visokim temperaturama, djelovanju slane morske vode i pijeska ili pak izloženost klimatskim uređajima ostavlja neugodne tragove na koži, ali i kosi, noktima, stopalima…

Mnogo je čimbenika koji snažno utječu na kožu lica, tj. na kvalitetu vlažnosti, lučenje sebuma, stvaranje hiperpigmentacija ili depigmentacija, objašnjavaju u Poliklinici Bagatin. Jedan od najnemilosrdnijih je svakako sunce. Pogreške pod suncem ne možemo si priuštiti. Vidljiva je cijena neopreznog izlaganja crvenilo kože, no posljedice sežu dalje od našeg oka. Svako oštećenje kože naše tijelo pamti i zbraja, čak i ono koje nastane u djetinjstvu. Bez obzira na to koliko je ugodno boraviti na suncu te koliko se zaista štitimo, dodir sunca na koži lica uvijek ostavlja trag. Čak ni hlad ne pruža potpunu zaštitu od sunca jer se dio zraka odbija od okolne površine. Koža lica osjetljivija je jer je tanja i izloženija. Preventivnom njegom sprečava se oštećenje stanica i prerano stvaranje bora. Neke od nuspojava su i hiperpigmentacijske mrlje, suha i dehidrirana koža, alergije itd.

Nakon sezone sunčanja koža vapi za vraćanjem optimalne vlažnosti tretmanima dubinske hidratacije. Da bi se obranila od sunca, vjetra i morske soli, koža u površinski sloj šalje veće količine vlage, no ona brzo isparava, a dublji slojevi ostaju dehidrirani bez vode nužne za vršenje važnih funkcija – međustaničnu izmjenu tvari i proizvodnju elastina i kolagena, vlakana o kojima ovisi čvrstoća i tonus kože. Važno je znati da koža bez vode postaje gruba, zadebljana i slabije podnosi štetne utjecaje. Kako se pore kože ne bi začepile suvišnim sebumom te kako to ne bi pridonijelo većim problemima s kožom lica, potrebno je podvrgnuti se specijalnim tretmanima za svaki tip kože lica, poručuju iz Poliklinike Bagatin, naglašavajući kako je individualan pristup svakom pacijentu potreban da bi se detektirao problem i odredio tretman profesionalnom analizom kože i odabirom odgovarajućeg postupka.

Štetu koju su ljetni mjeseci nanijeli koži potrebno je što prije popraviti i pripremiti kožu za zimsko razdoblje jer i ono može ostaviti štetne posljedice ne bude li koža dobro regenerirana i pripremljena za promijenjene uvjete. Suha i perutava koža s pojačanim mrljama i crvenilom, izraženije akne i prištići – problemi su koji intenzivnije dolaze do izražaja ljeti kada je koža otvorenija i podložnija utjecaju štetnog okoliša. U ležernoj atmosferi godišnjeg odmora svakidašnja pravilna njega manje ili više izostaje. Sve to pridonosi stvaranju slobodnih radikala, slabljenju kolagenskih vlakana, stanične strukture i prirodnog elasticiteta kože.

– Kako biste što prije svoju kožu doveli u normalno zdravo stanje, sada je vrijeme da ponajprije riješite „ljetne zaostatke“ a potom nastavite primjerenu njegu i pripremite kožu za zimu. Pri tome jednaku potrebu za obnovom i vitalnom injekcijom imaju svi tipovi kože, a posebno ljudi svjetlije i nježnije puti, masne i problematične, umorne i suhe kože. Sve to vrijedi i za kosu, upozorava magistra farmacije Zdenka Kocmur iz tvrtke Damjana, i sama kreatorica posebne linije za njegu kože.

Savjetuje također da nakon povratka s ljetovanja, prije nego što posegnete za preparatima za njegu i obnovu kože nakon ljetne sezone, bez obzira na tip kože, obavezno napravite blagi piling kako biste skinuli sloj odumrlih stanica epidermisa. Izbjegavajte grubo zrnate pilinge da dodatno ne biste iritirali ionako već oštećenu kožu. Pilinzi na bazi sitno mljevenog smeđeg šećera ili morske soli u bademovu ili maslinovu ulju dobro će očistiti površinski sloj kože, a neće je dodatno isušiti.

Zatim kožu osvježite blagim neutralnim tonikom ili jednostavno nekim ohlađenim čajem kućne izrade poput kamilice ili mente. Za brzi oporavak i revitalizaciju posegnite za serumom ili fluidom na biljno-vitaminskoj osnovi, a zatim nanesite prirodnu kremu koju ćete odabrati prema tipu kože.

– Pjege i mrlje na koži mogu se skinuti i tretmanima poput lasera ili kemijskih pilinga koji uspješno otklanjanju uobičajene sunčane pa i staračke pjege, no moraju biti pod liječničkim nadzorom, posebice ako počinju mijenjati boju i veličinu. Vitamin C sjajan je suborac u slučajevima hiperpigmentacije koji uspješno prirodno i bezopasno rješava pjege snažnim antioksidativnim svojstvima i razgrađuje ih bez štetnih posljedica, ali i učvršćuje staničnu strukturu i kolagen, što je važno nakon ljeta. Akne, prištići, miteseri često su neželjeno društvo ljeti kad je lučenje žlijezda znojnica i lojnica pojačano, pa su problemi kod masnih i nečistih tipova kože izraženiji iako koža možda nije previše isušena – kaže magistra.

Dodaje da je sloj izlučenog loja na koži pomiješan sa znojem idealna podloga za razvoj različite mikroflore bakterijskog ili gljivičnog podri jetla, što u težim slučajevima može dovesti i do upalnih stanja. Orožnjeli vršci folikula, miteseri i akne začepljuju pore, pa mikroflora zatvorena u dubini kože izaziva bolne i ružne upale od prištića do gnojnih čireva, koje je sve teže suzbiti ako se problem ne počne na vrijeme rješavati.

Najbolja je prevencija i suzbijanje ovih problema kontinuirani tretman prirodnim biljno-vitaminskim preparatima koje koža lako prepoznaje i dugoročno koristi za obnovu zdravog statusa. Prirodno esencijalno eterično ulje čajevca, zbog snažnog antiseptičkog djelovanja, ima medicinski dokazano izuzetno uspješnu primjenu u izlječenju akni, prištića i upala, a vitamin C snažnim antioksidativnim djelovanjem eliminira slobodne radikale i toksine te jača kolagen i staničnu strukturu.

Nahranite i skratite kosu

– Suha, umorna i osjetljiva koža sklona perutanju i crvenilu takva je zbog stanjenog hidrolipidnog filma epidermisa, pa više ne sprečava gubitak vlage i lipida iz unutarnjih slojeva kože. Omogućen je pojačani prodor štetnih tvari i mikroba iz okoline u njezine dublje slojeve. Birajte proizvode s vitaminom C, prirodnim biljnim sastojcima poput kamilice, nevena i ginkgo bilobe koji dubinski vlaže te visokokvalitetnim biljnim balzamima i uljima poput shea maslaca, badema i vučjeg trna s vitaminima F,A,C i E koji će vratiti gipkost i elastičnost – poručuje mg. Kocmur.

Razlog suhoj i ispucaloj kosi jest činjenica da sunčeve zrake imaju gotovo deseterostruko jači utjecaj od hidrogena. Dodate li tome morsku vodu i vjetar, slijedi generalno uređivanje. Odaberite blagi šampon s prirodnim biljnim uljima i ekstraktima, pakung ili nešto iz kućne radinosti Za masniju kosu dovoljne su kombinacije lakših biljnih ulja, poput maslinova s dodatkom limuna i meda, ili jednostavno nanesite na kosu masniji losion za tijelo. Za suhu kosu upotrijebite balzam na bazi shea maslaca i arganovog ulja, skratite vrhove i svakako koristite se bojama bez amonijaka.

>>Ne pati samo koža od sunca: Kako zaštititi kosu ljeti?

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?