Zašto muškarci teže podnose povišene temperature i prehlade?
Iako slove za jači spol, u ovom slučaju to svakako nisu. Dok žena s povišenom temperaturom funkcionira puno bolje, muškarci "umiru" i žale se na koješta.
Znanstvenici su otkrili da žene imaju jači imunološki sustav od muškaraca, što znači da "muška gripa" stvarno postoji.
Njihov slabiji imunološki sustav ne može se jednako učinkoviti boriti s bakterijama i virusima kao ženski, zaključci su istraživanja provedenog na Sveučilištu u Pennsylvaniji.
Jači imunološki sustav kod žena ima i negativne posljedice u odnosu na muškarce - veća je vjerojatnost autoimunih bolesti kod žena, kažu istraživači. Mnoge takve bolesti, kada vlastiti obrambeni organizam napada svoje tijelo, rjeđi je kod muškaraca.
Primjerice, lupus, vjerojatniji je kod žena nego kod muškaraca za čak 85 posto, a učestaliji su i reumatoidni artritis i multipla skleroza.
Razlog zbog kojeg žene imaju jači imunološki sustav leži u genima, odnosno u kromosomima. Svaki čovjek ima 23 para kromosoma. Od njih su 22 para oblikom i veličinom otprilike jednaki. Preostali, 23. par, se sastoji od kromosoma koji određuju spol i nazivaju sespolni kromosomi. Žene imaju u tom paru dva jednaka spolna kromosoma koja se označavaju s XX, a kod muškaraca jedan je isti kao u žena, kromosom X, a drugi je mnogo manji i zove se kromosom Y. Dupli X kromosom kod žena ključ je za jači imunološki sustav jer X kromosom sadrži više gena koji se odnose na imunitet, pojašnjavaju znanstvenici.
>>Umjesto antibioticima gripu liječite čajem, limunom i medom