Posljednjih godina dermatolozi su suočeni s pravom epidemijom alergija na sunce. Naime, više od 20 posto populacije, zbog burnih reakcija na koži, ne smije se izlagati izravnu sunčevu svjetlu. Mnogo češće, čak u 90 posto slučajeva, na sunce su alergične žene, čija je koža tanja i prirodno slabije zaštićena.
– Reakciju na sunce, potaknutu UV zračenjem, dodatno mogu pogoršati i proizvodi za njegu kože – ističe dermatolog Ivica Kosić te dodaje da je alergiju na sunce zapravo prilično lako prepoznati.
– Na koži se u većini slučajeva pojave čvorići koji svrbe, mjehurići ili prištići, a katkad se stvaraju i krupni eritemi. Oni se pojavljuju kao posljedica iritacije žlijezda lojnica, a rezultat je upalna reakcija.
Pogođeni dijelovi kože izrazito su osjetljivi na sunce i ugroženi UV zračenjem.
Alergiju, dodaje dr. Kosić, mogu izazvati i neki lijekovi pa je prije izlaganja suncu mudro konzultirati se s liječnikom.
– U ljudi koji uzimaju fotosenzibilizirajuće lijekove (neki antibiotici, antidepresivi, kontraceptivi, citostatici...) sunce može izazvati teški svrab na dijelovima tijela izloženima suncu, a u najgorim slučajevima i pojavu ekcema – ističe dermatolog.
No, i tim se problemima može doskočiti. Iako je najbolje izbjegavati sunce, posebno od 10 do 17 sati, dobru zaštitu koži pružit će i specijalizirane kreme, obogaćene vitaminom E te bez boja i mirisa, koji bi inače mogli dodatno nadražiti osjetljivu kožu. Pomoći će i velike količine vode te odjeća koja ne propušta UV zračenje. Ta je odjeća posebno djelotvorna u zaštiti na sunce osjetljive dječje kože.
Čak petina populacije alergična na sunce, od čega 90 posto žena
Više od 20 posto populacije, zbog burnih reakcija na koži, ne smije se izlagati izravnu sunčevu svjetlu. Čak u 90 posto slučajeva, na sunce su alergične žene.
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.