Kako razlikovati običnu prehladu i gripu česta je dvojba. I gripa i prehlada česte su infekcije gornjih respiratornih puteva, nosa, grla, ušiju i sinusa, podsjeća dr. Trisha MaCnair na BBC-u. I jednu i drugu uzrokuju virusi, prenosivi u sitnim kapima i kontaktom rukama. Oko nas su stotine različitih tipova virusa od kojih se možemo prehladiti. Virus gripe, pak, stalno mijenja strukturu, pa se svake sezone pojavljuje novi soj. Na prehladu i gripu praktički nitko nije imun. Glavna sezona razbolijevanja su zimski mjeseci ne samo zbog hladnog vremena nego i zbog centralnog grijanja koje isušuje sluznicu nosa. A ona je, kad je normalno vlažna, snažna obrana od virusa.
Inače, prehladu se može uhvatiti u bilo koje doba godine, dok se gripa rijetko događa prije studenoga i poslije veljače. Gripe mnogo češće nego prehladu prate visoke temperature, od 39 i više stupnjeva, drhtavica, glavobolja, bolovi u mišićima, gubitak apetita, kašalj, te ponekad začepljeni nos i bolno grlo. Tegobe prouzročene gripom mogu trajati tjedan ili više, s tim da je moguća komplikacija upala pluća. Većina prehlada ne traje dugo, a nadomjesci na bazi cinka mogu pomoći da prođe i brže. Od uzimanja antibiotika nema koristi.
U suštini, slično se liječe i gripa i prehlada. Nužno je puno se odmarati, uzimati lijekove za snižavanje tjelesne temperature i mnogo tekućine. Snižavanju temperature pomaže i rashlađivanje prostorije. Postoje, naravno i antivirusni lijekovi, ali oni se uglavnom daju samo onima s visokim rizikom od komplikacija gripe.