P: Je li istina da električna četkica čisti zube bolje od klasične? Kakvu bi uopće četkicu za zube bilo dobro odabrati?
Zdravko, Krapina
O: Odgovor na ovo pitanje počet ću protupitanjem: kvare li se zubi zbog loše četkice ili zbog loše opranih zuba? Kod većine pacijenata pravilnim korištenjem ručne četkice postiže se zadovoljavajuća oralna higijena. Učinkovita tehnika četkanja podrazumijeva da četkicu treba držati pod kutom od 45 stupnjeva, pola na zubnom mesu, pola na zubu i kružnim pokretima malim pritiskom prati zub po zub.
Naravno, treba voditi računa o tome da su vlakna četkice što mekša i glava četkice dovoljno mala da uspijemo oprati i zadnje zube sa stražnje strane. No istodobno električnu četkicu ne smatram ništa lošijim izborom za pranje zuba. Štoviše, preporučujem je svim pacijentima koji nemaju strpljenja za “dugotrajno” četkanje i kojima je pranje stražnjih zuba otežano zbog njihova udaljenog položaja u ustima.
>>Evo kako ispravno prati zube da se očiste na najbolji način
>>Evo za što sve možete koristiti četkicu za zube!
Električna četkica je level up u odnosu na klasičnu, a ono što je neusporedivo bolje od samog četkanja je oralni tuš. Nebi vjerovali što vam sve ispadne iz ustiju primjenom oralnog tuša nakon četkanja, ma kako got i koliko četkali. Ja vjerujem da se uz primjenu oralnog tuša nakon četkanja zubi nikad nebi pokvarili, niti bi se nataložio kamenac, niti bi se zubno meso ikad pokvarilo. Ko je to izmislio treba mu dati Nobelovu nagradu. Ja sam godinama imao gadnih problema s upalama mesa oko dubokih džepova u mesu između nekih zuba, i nakon što sam počeo redovito ispirati usnu šupljinu i zube oralnim tušem upale su u potpunosti nestale, a međuzubni prostor je postao protočan. Meso je dobilo boju zdravog mesa. Stvar košta nekih 500-700kn i vrijedi neprocjenjivo za higijenu zuba i usne šupljine.