Spoznajnu pogrešku nazvanu “sindromom pogrešne perceptivne usmjerenosti“ slikovito je objasnio američki književnik Norman Mailer na promociji svoje knjige o Marilyn Monroe 1973. godine. Desetorici prijatelja na samo dvije sekunde pokazao je njezinu fotografiju obnaženih grudi kraj Lincolnova spomenika, nakon toga su devetorica izjavila da su na slici vidjeli plavušu velikih grudi kraj nekog kipa.
Na pitanje – zar je moguće da je samo jedan “ispitanik“ prepoznao Lincolna, Mailer je odgovorio: Ne, onaj deseti vidio je samo grudi. Naša se pozornost, kažu psiholozi, najprije okreće onom što je dominantno u prizoru. Tek produljena percepcija otkriva detalje koji mogu biti skriveni, ali ne i nevažni, naprotiv! Mnoge jogijske vježbe navode na sličnu pogrešku. Glavni pokreti vježbe sugeriraju na učinke koji su katkad tek “usputni“ i manje bitni za zdravlje, dok pravi učinci ostaju skriveni.
Primjerice, za današnju vježbu pomislili bismo da zbog dominirajućeg velikog pokreta čučnja služi jačanju nožnih mišića, što jest točno, no ova je vježba mnogo više od toga. Uspostavlja savršenu poziciju kralježnice optimizirajući time savršenu funkciju živaca autonomnog živčanog sustava, pa tako blagotvorno djeluje na kralješnicu, zglobove stopala, ramena i koljena, te opću otpornost i koncentraciju, pa čak i na zdravlje spolnih organa.