Danas u 11:02 službeno počinje zima, što znači da sjeverna polutka Zemlje ima najkraći dan i najdulju noć. Na prvi dan zime "pada" i zimski solsticij, odnosno to je vrijeme kada Sunce u prividnom gibanju oko Zemlje postiže najveću negativnu deklinaciju i jedan od polova maksimalno je nagnut od Sunca. Točan početak zime mijenja se svake godine, a ove će godine trajati do 20. ožujka 2021. godine. Prema aplikaciji HRT Meteo, sunce danas izlazi u 7:33, a zalazi u 16:13.
I dok na sjevernoj polutki traje zimski solsticij, na južnoj je situacija obratna – počinje ljeto i 21. prosinca označava najduži dan u godini. Prema rasporedu izlazaka i zalazaka na Zvjezdarnica.hr, možemo vidjeti kako će, u odnosu na današnji dan, do kraja ove godine dan trajati približno sedam minuta dulje.
Pogledajte zimsku idilu na Rastokama:
Kako smo pisali ranije, prvi se dan zime različito obilježavao kroz povijest. Naime, zbog kratkih dana, prosinac se naziva najmračnijim mjesecom, a u prošlosti narodi su mislili da će Sunce nestati. Kad su shvatili da će dani ponovno biti dulji, započeli su i sa slavljima.
Rimljani su tako slavili festival rođenja Nepobjediva Sunca, dok je u drevnom Egiptu umirao bog Oziris 21. prosinca, a nakon ponoći bi svećenici iznijeli dijete iz hrama i nagovijestili da je Oziris ponovno rođen. Kelti su zimski solsticij obilježavali kao dan kad božanstvo Sunce putuje kroz podzemni svijet i spoznaje tajne života i smrti, dok se u Iranu u perzijskim vremenima vjerovalo da je na prvi dan zime rođen bog svjetla i istine Mitra.
Zemlja je maksimalno udaljena od Sunca pa je dan najkraći, a noć najdulja. Ovaj naslov nema veza s istinom.