Oni koji na raspolaganju imaju neograničenu mogućnost korištenja baka-servisa zasigurno ne razbijaju glavu time smije li dijete, te kako i kada, ostati samo kod kuće. No nisu svi roditelji te sreće pa se nekad nađu pred zidom, bez previše mogućnosti izbora, prisiljeni djetetu objesiti ključić oko vrata i pustiti ga da neko vrijeme provede samo kod kuće.
– Naš prvašić Dario morat će za nekoliko tjedana ostajati sam kod kuće, jer nemamo izbora. Do tada će uskakati starije sestre i bake, ali nećemo moći izbjeći da nekoliko sati tjedno boravi sam kod kuće – govori Ana Bašić, majka novog školarca. Prvo će vrijeme zasigurno biti neobično ostaviti donedavnog "vrtićanca" samog, ali mama Ana za Darija se ne boji.
– Bila sam dugo kod kuće prije nego što sam počela ponovno raditi pa smo mnogo razgovarali o tome. Mislim da je spreman, zreo i da se zna ponašati – kaže.
Iako nije jednostavno donijeti takvu odluku, situaciju ne treba nužno shvatiti kao bezizlaznu.
Sigurnost ili strah
Ne postoji, naime, neka određena dob u kojoj se dijete može ostaviti samo, jer djeca sazrijevaju u različitoj životnoj dobi. Sve se, dakle, svodi na procjenu roditelja. Važno je ustanoviti osjeća li se dijete sigurno dok je samo ili osjeća strah i nelagodu.
– Ta odluka ovisi o procjeni je li dijete dovoljno zrelo za snalaženje u neočekivanim situacijama te kako se dijete osjeća kada je samo. Bebu ne smijete ostaviti niti minute samu, mlađima od tri godine i sat vremena može biti uznemirujuće. No, bez obzira na dob, nikako nemojte djecu ostavljati samu noću – ističe Vesna Katalinić, socijalna radnica s Hrabrog telefona.
Važno je s djetetom o svemu razgovarati te ga upozoriti na eventualne opasnosti kao što su električne instalacije, vruć štednjak i slično. Važno je također iz dosega djeteta ukloniti potencijalno opasne stvari poput lijekova, opasnih kemikalija i slično.
– Djetetu treba ostaviti sve važne brojeve telefona, kao što su hitna pomoć, vatrogasci i policija, broj mobitela susjeda te svakako broj mobitela roditelja.
Dajte mu zadatke
Olakšavajuća okolnost u takvim situacijama mogu biti kućni ljubimci, koji će djeci raditi društvo, ali će se uz njih jednako tako osjećati sigurnije. Tako je i s malim Darijem.
– Imamo psa pa se uz njega Dario manje boji, daje mu neku sigurnost – kazuje mama Ana.
No, kako biste dijete zabavili dok je samo, korisno je napraviti popis zadataka, ujedno pravila ponašanja.
– Možete napisati, na primjer, "napiši zadaću, možeš gledati televiziju sat vremena", ali i "ne smiješ surfati internetom" – napominje Katalinić.
Nakon nekog vremena dijete može dok je samo pospremiti sobu, čitati lektiru ili slično. Jer tako će vrijeme bez mame i tate brže proći, a bit će korisno utrošeno.
Dijete samo u kući? Bez problema, ali ako se osjeća dovoljno sigurno
Ne postoji univerzalna dob kada bi dijete moglo ostati samo kod kuće, nego je sve na roditeljima i njihovoj procjeni
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.