Djevojčice koje žive u stabilnim obiteljima obično u pubertet ulaze kasnije nego njihove vršnjakinje koje odrastaju u stresnim okolnostima. Prateći 180 djevojčica od predškolske dobi do navršene 10. godine istraživači sa Sveučilišta Arizona i njihovi kolege sa Sveučilišta Wisconsin-Madison su utvrdili da ispitanice iz obitelji u kojima nije bilo bračnih sukoba između roditelja najčešće sazrijevaju kasnije od djevojčica odraslih uz manje roditeljske potpore. Ova je studija posljednja u nizu istraživanja koja se bave sve češćim fenomenom ranog ulaska u pubertet.
Također, utvrđeno je da ulazak u pubertet odgađa i kasniji početak puberteta kod majki, te bolje materijalno stanje obitelji. Izgledi za rani ulazak u pubertet su bili manji i kod djevojčica koje su u dobi od 8 godina imale normalan indeks tjelesne mase.
Istraživanja sugeriraju kako svaka šesta djevojčica ulazi u pubertet u osmoj godini života, prosječno 18 mjeseci ranije nego ranije generacije. Rizici koji su povezani s ranijim ulaskom u pubertet uključuju povećane izglede za obolijevanje od nekih oblika raka te češću pojavu poteškoća u ponašanju prouzročenih raskorakom u mentalnom i seksualnom razvoju.
Djevojčice iz stabilnih obitelji kasnije ulaze u pubertet
Ispitanice iz obitelji u kojima nije bilo bračnih sukoba između roditelja najčešće sazrijevaju kasnije od djevojčica odraslih uz manje roditeljske potpore
Komentara 1
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Kad bismo kao društvo htjeli dobro samima sebi, ne bismo požurivali i ubrzavali razvoj seksualnosti u naše djece jer stručnjaci stalno ističu da je to recept za probleme: prererano stupanje u odnose, rizičnije spolno ponašanje, tinejdžerske trudnoće... da spomenemo samo neke. Ali ovom su društvu novac, zabava i sveta krava apsolutne slobode (čitaj, neodgovornosti) svakog pojedinca da čini i radi što hoće najvažniji.