Prvi lijek za smanjenje tjelesne težine alli koji će Hrvatima biti dostupan bez liječničkog recepta trebao bi se krajem ožujka, nakon što završi provjera kakvoće prve serije u Agenciji za lijekove i medicinske proizvode, naći u ljekarnama.
Stop razgradnji masti
Riječ je o lijeku tvrtke Glaxo Smith Kline koji e već može nabaviti u zemljama Europske unije, a namijenjen je svima koji muče muku sa suvišnim kilogramima te koji imaju indeks tjelesne mase 28 i veći.
– Na hrvatskom tržištu je dosad bio dostupan lijek xenical koji ima isti aktivni sastojak (orlistat) kao i novi lijek alli, no xenical ga ima u dvostrukoj dozi pa se nabavljao uz liječnički recept – rekla je Adriana Ilić, glasnogovornica Agencije za lijekove i medicinske proizvode. Oba lijeka djeluju lokalno, a riječ je, pojašnjavaju nutricionisti, o inhibitorima lipaze.
– To znači da lijek u tankom crijevu sprječava razgradnju masti, a time i njihovu resorpciju u krv i organizam – pojasnila je Mirela Marić, nutricionistica iz Poliklinike Nemetova.
Takvi lijekovi su, kaže M. Marić, neškodljivi, a osim rjeđe, masnije i češće stolice pacijenti nemaju drugih nuspojava.
– Može se dogoditi da osoba koja uzima takve lijekove mora dodatno uzimati vitamine topljive u mastima, no drugih nuspojava nema – pojasnila je M. Marić.
Dva dolara dnevno
Iako je, ističe, imala izvrsnih rezultata s pacijentima koji su uz niskokalorijske dijete mršavili uz lijek xenical, upozorava da je za učinkovit gubitak kilograma nužno promijeniti životne navike.
– Pacijenti koji su s xenicalom izgubili u nekoliko mjeseci i do 20 kilograma nisu samo jeli “nemasnu “ hranu, već su u svoj život uveli i redovitu tjelovježbu najmanje tri puta tjedno – ističe M. Marić.
Klinička ispitivanja, tvrdi proizvođač u svom priopćenju, pokazala su da alli može pomoći korisnicima izgubiti i do 50 posto više tjelesne mase nego da se samo pridržavaju niskokalorične dijete.
To znači da bi svaka osoba koja dijetom izgubi dva, uz uzimanje allia izgubila još jedan dodatni kilogram – stoji u priopćenju.
– Teško je komentirati učinkovitost lijeka s kojim još nisam imala iskustva, no s obzirom na to da ima dvostruko manju količinu djelatne tvari orlistata od xenicala bojim se koliko će novi lijek biti uspješan u onih ljudi koji uz dijetu ne uvedu i redovitu pojačanu tjelesnu aktivnost – ističe M. Marić.
Za razliku od xenicala koji u ljekarnama stoji oko 256 kuna (42 kapsule), mjesečni tretman lijekom alli stoji oko dva dolara dnevno, što znači 320 kuna mjesečno.
– Točna cijena još nije formirana, a znat će se kada lijek stigne na police ljekarni – ističe proizvođač.
zar ne zvuči \"malo\" dekadentno prežderavati se pa onda zatim piti tablete koje će spriječiti absorpciju hrane u organizam?