EFIKASNIJE LIJEČENJE Istražuju se nove terapije, a zbog neučinkovitosti neke se studije prekidaju

Hepatitis B može se liječiti pegiliranim interferonom

29.04.2008.
u 19:17

Rajender Reddy, prof. na Sveučilištu Pennsylvanija u SAD-u, na Kongresu u Milanu prikazao je “ohrabrujuće rezultate studije REPEAD”, u koju su ušli pacijenti koji nisu reagirali u prvom liječenju, tzv. “non-responderi”. Prema rezultatima studije, šansu da se izliječi u ponovljenom liječenju ima svaki drugi pacijent, točnije 57 posto njih, ali kaže prof. Reddy, uz uvjet da se tim pacijentima daju visoke doze kombinirane terapije pegiliranog interferona i ribavirina. Na žalost, uvijek ostaje određeni broj bolesnika koji ostaju neizliječeni. Hoće li im pomoći neki novi lijekovi pokazat će vrijeme.

Od nekoliko novih molekula jedino je ona poznata kao “R-1616” ušla u kliničku fazu 2B. Još je rano za konačne rezultate, ali ima naznaka da bi ovaj lijek mogao u kombiniranoj terapiji postati drugi, umjesto ribavirina. Istodobno su međutim zbog neučinkovitosti prekinute tri druge studije, odustalo se i od terapijskog cjepiva za hepatitis C, a zaštitno cjepivo kakvo imamo za hepatitis B u ranoj je fazi istraživanja.

Temelj liječenja hepatitisa B ostaje interferon, ali terapijski su rezultati često loši, jer virus se mijenja, s vremenom postaje otporan na lijekove, a za razliku od virusa hepatitisa C, ulazi i mijenja genom stanice. Stoga je vrlo važna novost da se heptitis B može liječiti i pegiliranim interferonom. Prema rezultatima istraživanja, terapija pegiliranim interferonom kod hepatitisa B ima kumulativni učinak pa je 11 posto pacijenata četiri godine nakon terapije postalo negativno!

Dvadeset pacijenata s hepatitisom C dobilo je u infuzijom visoke doze lijeka silapinina koji inače ima antioksidativno djelovanje, ali nije dokazano da ima i antivirsno djelovanje.

Želite prijaviti greške?