SAVJETI

Hrana koju trebate izbjegavati ako imate problema sa štitnjačom

ementaler
Foto: Lukas Schulze/DPA/PIXSELL
06.02.2016.
u 08:30

Štitnjača ili štitna žlijezda utječe na rad svih ostalih organa u tijelu. Zbog toga je bitno držati je u formi, ali svjedoci smo toga da sve više ljudi, naročito žena ima problema sa štitnjačom

Najčešće bolesti štitnjače su hipertireoza ili ubrzani rad štitnjače kada štitnjača proizvodi previše hormona te hipotireoza ili usporeni rad štitnjače kada štitnjača proizvodi premalo hormona. Kod oba stanja trebalo bi izbjegavati određenu hranu jer ona može djelovati nepovoljno na proizvodnju hormona štitnjače, piše portal Zadovoljna.hr.

Rad štitnjače iz raznih razloga može se poremetiti pa onda govorimo o stanju ubrzanog rada štitnjače ili stanju usporenog rada štitnjače.

Simptomi hipertireoze, odnosno hipotireoze mogu se ublažiti izbjegavanjem određene hrane, no pravilan izbor namirnica može biti prilično individualan. Stoga je dobro savjetovati se s liječnikom prije nego neke od namirnica navedenih u nastavku teksta izbacite iz prehrane

U SLUČAJU HIPERTIREOZE IZBJEGAVAJTE:  

1. Hranu bogatu jodom poput algi, morskih trava i ostale plodove mora koje sadrže puno joda. Također biste trebali izbjegavati jodiranu sol jer ona sadrži puno veće količine joda.  

2. Punomasno mlijeko, a umjesto njega konzumirajte obrano mlijeko koje se lakše probavlja.  

3. Rafinirano brašno koje sadrži manje hranjivih tvari od cjelovite pšenice i teško se probavlja. Rafinirano brašno ima visoki glikemički indeks te može poremetiti razinu šećera i hormona u krvi. Konzumiranjem hrane s nižim glikemičkim indeksom možete poboljšati razinu hormona u tijelu uključujući i hormone štitnjače. Bijeli kruh, tjesteninu, peciva i žitne pahuljice zamijenite s namirnicama od cjelovitog zrnja poput smeđe riže, ječma, kvinoje, itd.  

4. Crveno meso, a umjesto toga konzumirajte nemasno meso popu puretine te ribu kao što je losos, tuna, haringa, skuša te grahorice.  

5. Mliječne proizvode, naročito ako je hipertireoza povezana s intolerancijom na laktozu, odnosno nemogućnošću probavljanja mlijeka i mliječnih prerađevina. Izbjegavajte mliječne proizvode muče li vas konstantno problemi s probavom, nadutost i osjećaj umora poslije konzumacije mlijeka, sira, sladoleda, jogurta, itd.

U SLUČAJU HIPOTIREOZE IZBJEGAVAJTE:  

1. Goitrogenu hranu (hranu koja onemogućava preuzimanje joda iz krvi) poput prosa, senfa, cvjetače, brokule, špinata, radiča, hrena i slično.  

2. Soju i proizvode od soje, poput sojina ulja koje može utjecati na proizvodnju hormona štitnjače. Preporuča se i izbjegavanje čokoladnih i energetskih pločica jer sadrže sojin lecitin koji može spriječiti proizvodnju hormona štitnjače. Također, izbjegavajte sojin sos.  

3. Oprezno i s hranom koja sadrži gluten poput ječma, pšenice, raži, odnosno rafinirane namirnice koje sadrže gluten. Također, reducirajte konzumaciju povrća kao što su brokula, cvjetača i prokulice.  

4. Brzu hranu koja također usporava proizvodnju hormona štitnjače.  

5. Breskve, kruške i jagode voće je koje biste trebali izbjegavati ili ga jesti umjereno kako biste povećli proizvodnju hormona u tijelu.  

Želite li pripremiti zdrav obrok koji pridonosi normalnom radu najvažnije žlijezde u tijelu, pripremite salatu koja sadrži namirnice dobre za štitnjaču.

>> 8 namirnica koje su zdrave, a cijenom će se sviđati vašem novčaniku

>> Jela bez glutena i laktoze nije teško skuhati i baš su ukusna

Komentara 5

DU
Deleted user
09:16 06.02.2016.

Znači nekonzumirati skoro ništa! To vam dođe na onu priču kad je cigo učio konja gladovati...baš kad je uspio , konj krepao.

Avatar JustinCase69
JustinCase69
17:57 06.02.2016.

Kakav članak i kakvi savijeti..ne jedi ništa i onda će ti biti bolje..Katastrofa od članka..pa zato što ljudi imaju poremećaj rada štitnjače uzimaju ljekove koji im to i izbalansiraju..osobno iskustvo..kakva hrana kakve gluposti..

SZ
stela_zg
21:05 06.02.2016.

neka se pisac ovog člančića srami.ne znaš da li je gluplji portal "zadovoljna" ili večernji koji to nekritički prepisuje. ovakvi savjeti ne samo da nikome neće pomoći nego će prije ili kasnije, garantirano, pogoršati stanje štitnjače (a time i cijelog organizma jer hormoni štitnjače upravljaju metabolizmom svake naše stanice). svi koji imaju bilo kakav problem sa štitnjačom se moraju potruditi sami na internetu i to od doktora koji to znaju (a na yt ih ima dosta) saznati kako će si sami moći najviše pomoći, i to prije nego što im se štitnjača trajno ugasi zbog autoimune bolesti ili radioaktivnog joda, ili se jednostavno operativno odstrani jer endokrinolozi ne znaju ništa pametnije.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije