omiljeni napitak

Hrvatima dan počinje – kavom za buđenje

kava
Reuters/Pixsell
25.10.2011.
u 11:30

Crna kava ispija se zbog razbuđivanja, 
a instant zbog uživanja u aromi i okusu

Tradicionalna turska kava ili instant-kava? Navike domaćih kavopija različite su kada biraju omiljenu kavu, ali jedno im je zajedničko – kava je omiljeni napitak Hrvata, i to, više-manje, u bilo koje doba dana.

Kavu vole i mladi i stari

Na to ukazuje i novo istraživanje o ukusima i navikama hrvatskih kavopija, a dok su stariji skloniji tradicionalnoj prženoj kavi, mlađe generacije prije će birati instant-kavu. Instant-kava pije se ponajviše zbog druženja s najmilijima kao i zbog uživanja u tom napitku, a tradicionalnu, prženu kavu hrvatski konzumenti piju ponajprije iz potrebe za jutarnjim razbuđivanjem, pokazalo je novo istraživanje koje je provela tvrtka Nestlé, najveći svjetski proizvođač kave, u suradnji s agencijom GfK. Upravo zahvaljujući tom istraživanju nastala je nova Nescafe Gold instant-kava koja je potpuno prilagođena zahtjevima i ukusu hrvatskih kavopija. Činjenica da se može konzumirati tijekom cijelog dana, praktičnost i jednostavnost pripreme te aroma i miris najvažniji su atributi na koje gledaju potrošači instant-kava, otkrila je studija. Za 89 posto kavopija tradicionalna kava je prvi jutarnji napitak, dok instant-kavu bira 75 posto ljubitelja kave. Zanimljivo je da tradicionalnu kavu samo ili s obitelji pije 47 posto ispitanih, a tek 38 posto pije je s prijateljima. Ispijanje instant-kave u društvu prijatelja bira čak 53 posto ispitanika. O prednostima, odnosno nedostacima kave provedena su brojna istraživanja, no ona ne može škoditi pijemo li je u umjerenim količinama, od dvije do tri šalice dnevno. Magistra nutricionizma Sandra Krstev Barać iz Vitaminoteke ističe da kava sadrži brojne nutrijente poput kalija, vitamina B3, magnezija, željeza... te djeluje kao blagi stimulans na mozak i tijelo.

Djeluje blagotvorno

Temeljeno na znanstvenim studijima, magistra Barać kaže i kako se 300 mg kofeina smatra sigurnom dnevnom dozom za odraslu, naravno, zdravu populaciju, što odgovara količini od tri do pet šalica crne kave, pet šalica instant-kave, šest šalica čaja ili, primjerice, 400 grama čokolade.

– U kavi je pronađeno čak 800 različitih aromatskih spojeva od kojih mnogi imaju snažnu antioksidativnu aktivnost. Stoga kava ima brojne blagotvorne učinke na organizam, što su potvrdile brojne znanstvene studije – zaključuje Sandra Krstev Barać.

Ključne riječi

Komentara 14

DU
Deleted user
12:43 25.10.2011.

Hrvatima dan počinje – kavom za buđenje -------------------------------------------------------------- koje budale novinarske. nije ni cudo kad u engleskoj pisu o hrvatskoj pisu balkan tribe. zar ne bi trebalo pisati \"gradjanima hrvatske\".. kako znate da i srbima ili muslimanima ili talijanima nene pocenje dan sa kavom.evo ja znam par SRBA i jednog zidova u dubrovniku koji ne mogu pocet dan a da ne popiju kavu. kad vam jednog dana u rvaCkoj zivjelo 100 tisuca crnaca, indusa, arapa ocete li i onda pisat kako \"hrvatima\" pocinje dan kavom ili u drugom clanku kako HRVATI naj vise vole barcelonu, blanku ....

PE
Pegaz
13:29 25.10.2011.

\"...instant zbog uzivanja u aromi i okusu\" U aromi i okusu cega, kemije? Znaci, uziva se u aromi i okusu neceg umjetnog, a prirodna stvar je onako, bez veze, tek za razbudjivanje!? Isuse, koji kretenski naslov, i jos kretenskiji podnaslov!!

DU
Deleted user
11:57 25.10.2011.

Svaka čast kavi i njenom okusu te funkciji razbuđivanja, ali kafići su kod nas postali hramovi dokoličarenja i negativno utječu na stil života cijele nacije. A da se i ne govori da su mnogi kafići stjecajem okolnosti postali dio scenskog postava krim. djela... Tako da su radno uspješnije nacije gdje se njeguje kult \"kava s nogu\" u papirnatoj čaši, koliko god mi imali nešto protiv takve kave i njenog okusa odnosno kako se ispija. Naprosto je to prevršilo svaku mjeru, to sjedenje po kafićima, štekatima i ogovaranje, zurenje, besposličarenje - vezano uz te lokacije...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije