Halo, doktore

Infektivna mononukleoza – što jesti, a što izbjegavati?

mononukleoza
Foto: Thinkstock
1/2
09.05.2016.
u 09:00

Nužno je konzumirati namirnice koje pozitivno djeluju na imunitet

Pitanje:

"Imam 20 godina i ovaj mi je tjedan dijagnosticiran blaži oblik mononukleoze. Dobio sam dijetu koje se trebam pridržavati jer mi je jetra u jako lošem stanju. Ne pišu sve namirnice što smijem jesti, a što ne, pa vas molim da mi odgovorite smijem li jesti grah i grahorice, kupovne kokice i industrijski šećer (čokolade i slatkiše)?" 

Odgovara Mirela Marić, mag.nut, Poliklinika Aviva

– Način prehrane kod oboljelih od infektivne mononukleoze ovisi uglavnom o težini bolesti, odnosno o tome koliko je pri tome zahvaćena jetra. Preporuke se odnose na prehranu koja mora biti prilagođena dijeti kakva se koristi kod bolesti jetre.

Sam tijek liječenja i oporavka obuhvaća mirovanje, veliki unos tekućine i laganu – prilagođenu prehranu.

Kako mononukleoza djeluje negativno na naš imunološki sustav, potrebno je konzumirati namirnice koje pozitivno djeluju na naš imunitet te ga dodatno snaže.

Važno je slijediti sve upute liječnika: pacijent uglavnom mora strogo mirovati, a prehrana mora biti lagana i podijeljena u više manjih dnevnih obroka.

Važno je jesti hranu bogatu antioksidansima – od voća crne bobice, trešnje i rajčice, a od povrća kelj, špinat i paprike. Izbjegavati rafiniranu hranu, bijeli kruh, šećer i tjestenine, konzumirati manje crvenog mesa, a više ribe i bijelog, pilećeg ili purećeg, mesa.

Smanjite ili eliminirajte unos margarina, slastičarskih i pekarskih proizvoda te procesuiranu hranu. Konzumirajte maslinovo ulje. Izbjegavajte alkohol, duhan, kofein i hranu bogatu šećerom, soli i zasićenim masnoćama. Izbjegavajte aditive u prehrani. Pijte minimalno šest do osam čaša vode ili nezaslađenog čaja dnevno. Ako uzimate nešto od dodataka prehrani, u dogovoru s liječnikom, preporučuje se konzumacija nekih multivitamina koji sadrže A, C, D, E i B vitamine te minerale u tragovima kao što su magnezij, cink i selen, uzimanje beta-glukana, omega 3 masnih kiselina i probiotika. •     

>> Umor i iscrpljenost mogu biti okidači migrenske aure

>>  Atopijski dermatitis težak je jer se uvijek iznova vraća

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?