Rezultati istraživanja sveučilišta u Kolumbiji pokazali su da "postoji značajna korelacija između konzumiranja čokolade po glavi stanovnika i broja laureata Nobelove nagrade na 10 milijuna stanovnika u 23 države".
Čokolada sadržava flavonoide iz kakaa koji su moćni antioksidanti, a nalaze se još i u zelenom čaju i crnom vinu. Oni smanjuju rizik od demencije i poboljšavaju funkcije mozga kod starijih osoba.
- Budući da čokolada može poboljšati kognitivne funkcije pojedinaca, pa tako i čitavog stanovništva upitao sam se postoji li veza između konzumiranja kakaa u jednoj zemlji i mentalnog kapaciteta njenih stanovnika – kazao je Franz H. Messerli, prenosi WebMd.
Koristeći statističke podatke nekoliko proizvođača čokolade, ispalo je da je Švicarska izbila na prvo mjesto po broju nobelovaca i količine konzumirane čokolade.
U sredini su se našle SAD, Francuska i Njemačka, a Kina, Japan i Brazil su na kraju liste. Izuzetak je Švedska koja bi, prema proračunima, sa 6,4 kilograma konzumirane čokolade godišnje trebala imati 14 Nobelovaca. Međutim, ima i dvostruko više - čak 32. Pomalo ironično Messerli objašnjava tu pojavu ovako:
- Ili žiri u Stokholmu favorizira svoje sunarodnjake ili čokolada snažnije djeluje na Šveđane.
EU dobila Nobela za mir, i Hrvatska spomenuta u objašnjenju nagrade
Imam blizu 79 godina, pa me zanima, imam li još dovoljno vremena za Nobelovu nagradu, ako iz ovih stopa počenm jesti čololadu! No, nije mi jasno, mora li to biti bilo kakva čokolada ili upravo ona proizvedena u Švicarskoj?