Ponekad je rok trajanja proizvoda naprosto otisnut presitnim slovima i ne vidimo ga dobro ili smo jaja već pospremili hladnjak a ambalažu bacili - u tim slučajevima ili kad pak kupimo domaća jaja koja na ambalaži ni nemaju rok, svježinu jaja možemo provjeriti na par načina:
Test u vodi
Dublju zdjelu ili čašu napunite hladnom vodom i u nju stavite jaje. Ako je jaje potonulo na dno ili se okrenulo na stranu i tako ostalo stajati, znači da je još skroz svježe. Ako jaje pak malo potone, ali je još pri vrhu posude i nije cijelo uronjeno u vodu, vjerojatno je još tjedan do dva dobro za jelo.
Dodijeljeni Zlatni globusi: Trijumfirala serija koja otkriva nepoznate detalje o kraljevskoj obitelji
Ako jaje pluta na površini vode, staro je i treba ga odmah baciti.
Test sa soli
Sličan je kao i test sa samom vodom - u šalicu hladne vode dodajte žlicu soli i ubacite jaje: ako potone; dobro je, ako pluta; prestaro je.
Razlog što staro jaja pluta je u njegovoj ljusci koja je porozna. Naime kako stare, u jaja ulazi zrak, a što su starija, to se više zraka uvuče ispod ljuske i između ljuske i membrane napravi 'zračni mjehur'.
Izgled bjelanjka
Ako jaje ne planirate kuhati već ga trebate razbiti prije pripreme, razbijte ga na ravni bijeli tanjur i pogledajte konzistenciju i izgled bjelanjka - trebao bi biti gust i pomalo ljepljiv, te blago neproziran. Ako primijetite da je vodenast, previše tekući i proziran, jaje više nije svježe. Isto tako, žumanjak takvog jaja obično bude malo spljošten, umjesto okrugao.
Miris
Miris pokvarenog jajeta opisuje se kao miris sumpora, a često je toliko jak da ga se može osjetiti i kroz ljusku jajeta. Ako ne osjećate miris a ipak mislite da jaje možda nije svježe, razbijte ga na tanjur i pomirišite - miris sumpora znači da ga treba odmah baciti, a pokvareno jaje može na sebi imati čak i tragove plijesni.
Jaja koja nisu 'prošla' bilo koji od ovih testova definitivno nisu dobra za jelo, a starija jaja koja su još upotrebljiva najbolje je skuhati - zbog zračnog će ih mjehura biti lakše oguliti.
Kako čuvati jaja
Jaja treba čuvati u hladnjaku, i to u kartonu u kojem ste ih kupili. Naime, bez obzira na lijep dizajn, keramičke i plastične posude za čuvanje jaja poput onih u vratima hladnjaka nisu dobro rješenje jer ih neće zaštitili od bakterija i pucanja.
Ostavite ih radije u kartonu i stavite na policu, a ne u vrata hladnjaka jer se temperatura u vratima često mijenja i opada sa svakim otvaranjem, što će uzrokovati porast bakterija.
Prije nego što karton spremite u hladnjak, odvojite trenutak da svako jaje okrenete tako da mu suženi kraj bude dolje, a širi kraj stoji prema gore - kako je žumanjak skloniji kvarenju od bjelanjka u ovom će se položaju zračni mjehur zadržavati na vrhu, pa će i štetne bakterije teže pronaći put do žumanjka, piše Real Simple.
Znate li koliko često morate čistiti mobitel?