Poznato je da se mediteranski način prehrane povezuje s dugovječnošću, zdravljem crijeva, pa čak i s poboljšanjem raspoloženja, a prema najnovijem istraživanju objavljenom u Experimental Gerontology, hrana s mediteranskog područja dobro utječe i na kognitivne funkcije.
To je nedavno dokazao tim istraživača sa Sveučilišta u Edinburghu, Škotska, koji je među 500 pojedinaca starijih od 79 godina proveo ispitivanje o njihovim prehrambenim navikama, pamćenju, rješavanju problema i brzini razmišljanja.
Većina je ispitanika prije prošla i pretragu magnetske rezonance, pa su im tako istraživači mogli procijeniti i strukturu mozga.
Evo kako stoji Albina na kladionicama i koja zemlja ima najviše šanse za pobjedu na Eurosongu
- Na kognitivne funkcije i pamćenje najbolje utječe prehrana s puno zelenog lisnatog povrća i s minimalnom konzumacijom crvenog mesa - rekla je koautorica istraživanja dr. Janie Corley, napominjući kako se čini da su baš ta dva čimbenika najviše povezani s boljom kognitivnom funkcijom.
Zanimljivo je, kaže ona, i da mediteranska hrana zapravo nije utjecala na bolje zdravlje mozga sudionika (npr. više sive ili bijele tvari), ali je imala bitan utjecaj na pamćenje i cjelokupni spoznajni proces.
- Pozitivna veza između mediteranske prehrane i razmišljanja u ovom istraživanju nije objašnjena sa zdravijom strukturom mozga - kaže dr. Corley za Mind Body Green, već se čini da mozak u određenim regijama bolje funkcionira kad je u korelaciji sa spomenuta dva čimbenika prehrane; što više zelenog povrća i što manje crvenog mesa..
Ona dodaje i kako održavanje kognitivnih funkcija s ovim tipom prehrane ne može biti jednostavnije: a potrebno je, kaže,samo paziti da u organizam unosimo mnogo zdravih masnoća, puno svježeg voća i povrća i nešto nemasnih izvora proteina.
Pogledajte kao se pripremala spektakularna izložba Hrvatska svijetu
jedem svaki dan