Norovirusi uzrokuju čak 50 posto svih ljetnih virusnih gastroenteritisa, a njihovu širenju pogoduje – loša higijena. Riječ je o patološkom stanju koje karakterizira upala sluznice probavnog sustava koja obuhvaća želudac, tanko i debelo crijevo, što za posljedicu ima kombinaciju povraćanja, vodenastih proljeva te bolove i grčeve u trbuhu.
Što uzrokuje bolest?
– Svake godine u svijetu od gastroenteritisa oboli 3 do 5 milijardi osoba. Put prijenosa virusa koji dovode do želučano-crijevne infekcije uglavnom je feko-oralni, putem neopranih ruku te konzumacijom zaražene hrane i vode. Nažalost, neki se uzročnici mogu prenositi i kapljičnim putem, što uvelike pridonosi brzom širenju bolesti. Među virusnim infekcijama ljeti se najčešće javlja infekcija norovirusima, neovisno o dobi oboljelih – upozorava prof. dr. Miroslava Katičić i dodaje:
– Budite oprezni kod konzumiranja mesnih prerađevina kao što su salame, proizvodi od mljevenog mesa, različiti umaci, kolači s kremom i sladoled. Termički obrađujte namirnice, redovito perite ruke i ne konzumirajte masno i kvarljivo.
Glavobolja, znojenje...
– Inkubacija virusom traje najviše jedan do tri dana, a simptomi prvog dana gastroenteritisa su povraćanje, povišena temperatura, grčeviti bolovi u trbuhu i vodenasti proljevi, koji kod rotavirusa traju 3-5 dana, kod virusa Norwalk (norovirusa) 1-2 dana, a kod adenoviroze čak do dva tjedna. Uz to, bolesnici se mogu žaliti na glavobolju, znojenje, bolove u mišićima s ukočenošću zglobova, tresavicu i gubitak apetita – ističe prof. dr. Katičić.
Neučinkoviti antibiotici
Rehidracija je primaran način liječenja gastroenteritisa kod djece i odraslih i temelji se na nadomještanju tekućine i elektrolita (soli i minerala) izgubljenih proljevom i povraćanjem.
– Antibiotici nisu učinkoviti, a primjena lijekova protiv povraćanja i lijekova protiv proljeva nikako se ne preporučuje – objašnjava prof. dr. Katičić.
Kako si pomoći?
1. Kako bi se spriječila iritacija želuca i pojačalo povraćanje, tekućinu je preporučljivo davati često u malim količinama
2. Kada povraćanje i proljevi prestanu, preporučuje se u prehranu uvesti domaću pileću juhu s rižom i mrkvom
3. Konzumirajte čaj od šipka i negaziranu vodu. Oboljeli od crijevne viroze mogu jesti dvopek, bananu, jabuku
4. Preporučuje se izbjegavanje mlijeka, hrane bogate vlaknima kao i masne i slatke hrane
5. Zbog slabosti koja prati ovo stanje treba izbjegavati svako fizičko naprezanje
>>Dobre bakterije uz svaki antibiotik spriječit će neugodne nuspojave