Istraživanje prezentirano na 25. godišnjem sastanku Associated Professional Sleep Societies LLC (APSS) navodi kako dnevna pospanost može utjecati na kontrolu mozga u prisutnosti izazovne visokokalorične hrane.
Istraživači su proučavali 12 zdravih osoba dobi između 19 i 45 godina koji su podvrgnuti magnetskoj rezonanciji dok su im predočavane slike visokokaločne i niskokalorične hrane te kontrolne slike biljaka i stijena. Dnevna pospanost mjerena je Epworth skalom pospanosti.
Prema rezultatima, veća dnevna pospanost povezana je sa smanjenom aktivnošću u prefrontalnom korteksu tijekom vizualne prezentacije slika visokokaloričnih namirnica prenosi portal vitamini.hr. Prefrontalni korteks je područje mozga koje igra važnu ulogu u odvijanju procesa inhibicije.
Kalorična hrana direktno utječe na pojačanu pospanost
![spavanje](/media/img/44/c2/c2033c2fb11c1b17a33f.jpeg)
Visokokalorične namirnice usporavaju rad mozga što organizam uspavljuje jer se tijelo koncentrira na probavu
Komentara 4
![gmail Avatar gmail](/media/img/f5/04/ae7d7b34a907d18520af.jpeg)
Wow otkrića. Malo kasne za Židovima i postom. 3000 godina i kusur.
Što više jedemo - to više kenjamo Idemo više na šekret,trošimo više papira i vode,a kriza je. Kada Hrvati ne bi jeli,vjerujem kako bi mnogo uštedjeli.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Kako je krenulo, bogami vecina naroda u Hrvatskoj nece vise nikako spavati