Držite se toga

Koja je idealna temperatura spavaće sobe za najzdraviji san?

shutterstock
30.10.2024.
u 06:00

Za zdrav san, vrlo je važno biti u ugodnom okruženju, a optimalna temperatura spavaće sobe je oko 18.3°C, uz odstupanja od nekoliko stupnjeva.

Tijekom sna, tijelo se prirodno hladi, pa hladna, ali ne prehladna soba pomaže pri održavanju neprekinutog sna. Kad su u pitanju bebe, ne biste trebali pretjerano zagrijavati prostoriju kako ne bi došlo do pregrijavanja, što može povećati rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti, piše Healthline. Idealno, soba bi trebala biti između 15.6°C i 20°C s odgovarajućom odjećom za bebu.

Tijekom 24 sata, unutarnja temperatura tijela varira u skladu s cirkadijskim ritmom, a tjelesna temperatura se smanjuje tijekom noći kako bi podržala proces sna. Kada je okruženje previše toplo ili hladno, to može ometati taj prirodni proces hlađenja i dovesti do poremećaja spavanja. Studije su pokazale da temperatura prostorije igra ključnu ulogu u kvaliteti sna, a topliji ljetni mjeseci često dovode do lošijeg spavanja zbog otežane regulacije temperature u tijelu.

VEZANI ČLANCI: 

Za bebe, prostor za spavanje ne treba biti znatno različit od odraslih, ali je važno izbjegavati pregrijavanje. Bebe ne mogu lako regulirati temperaturu i ne spavaju s mnogo pokrivača, pa je prikladna lagana odjeća i vreća za spavanje najbolji izbor. Bebu možete provjeriti dodirom stražnjeg dijela vrata kako biste vidjeli je li pretopla.

Vruća prostorija može uzrokovati nemiran san smanjenjem sporovalnog i REM sna. Vlaga također može doprinijeti problemima sa spavanjem. S druge strane, pretjerana hladnoća može otežati uspavljivanje, iako obično ne ometa ciklus sna. Ako vam je prehladno, vaše tijelo može promijeniti odgovor autonomnog živčanog sustava, što može utjecati na zdravlje.

VEZANI ČLANCI: 

Kako biste se pripremili za što bolji i zdraviji san, regulirajte temperaturu u sobi. Koristite termostat, otvorite prozore, ili uključite ventilator kako biste održali prostoriju na temperaturi između 15.6°C i 19.4°C. Prilagodite posteljinu sezoni, koristite lagane pokrivače ljeti i dodajte deke zimi. Izbjegavajte kofein popodne. Kofein može otežati uspavljivanje, stoga ga izbjegavajte kasnije tijekom dana. Držite sobu tamnom i tihom. Izbjegavajte svjetlosne i zvučne smetnje tijekom noći. I za kraj, idite na spavanje svaki dan u isto vrijeme i smanjite izloženost plavom svjetlu iz uređaja prije spavanja. Zadržavanje sobe na nižoj temperaturi pomoći će vam da postignete bolji san svake noći.

Raniji odlazak na spavanje smanjuje rizik od depresije za 23 posto

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije