Krv bi se uskoro mogla "proizvesti" iz komadića kože pacijenta, što bi moglo donijeti revolucionarni pomak u liječenju raka, prije svega leukemije, anemije i drugih bolesti za čije je liječenje nužna krv. Riješio bi se problem manjka davatelja krvi, a ne bi bilo ni opasnosti od odbacivanja stranoga tkiva.
Istraživanje objavljeno u časopisu Nature jedno je u nizu pokušaja znanstvenika da vrate pacijentu vlastite stanice, i to u njihovu izvornom obliku, kao matične stanice. Postupak u laboratorijskim uvjetima bio je toliko uspješan da vjerujemo da će do 2012. biti ispitan i na bolesnicima. Komadić kože uzet s bilo kojega dijela tijela dovoljan je da bi se proizvela krv za punu transfuziju, rekao je dr. Mick Bhatia, voditelj znanstvenoga tima i direktor Instituta za istraživanje raka Sveučilišta McMaster u Ontariju.
Naglasio je i to da ta metoda obećava i proizvodnju drugih vrsta stanica, uključujući i neurone, moždane stanice, koje bi imale terapijski potencijal kod Parkinsonove i Alzheimerove bolesti. Tehnika tima dr. Bhatie uključuje umetanje specifičnog proteina koji stupa u interakciju s DNA.
nadajmo se da će uspjeti :)