Prilikom pranja rublja, razdvajamo svijetlu i tamnu odjeću, ali vjerojatno činiti jednu uobičajenu grešku – perete zajedno ručnike i krpe. Naime, nikada ne biste ručnike i krpe trebali prati zajedno jer tako postoji mogućnost za kontaminaciju i širenje štetnih bakterija i klica, piše PopSugar.
Kuhinjske krpe koristimo i kad brišemo ruke prilikom kuhanja, ali i za brisanje kuhinjskih površina. Osim toga, kuhinjske krpe su zbog čestog korištenja vlažne, zbog čega su idealno mjesto za razvoj raznih klica.
VEZANI ČLANCI:
Na manjim temperaturama lako može doći do toga da bakterije koje su se nakupile na krpama prijeđu na rublje, ili ručnike, i kontaminiraju ih, pa ćete na kraju imati rublje prljavije nego što ste ga ubacili u stroj. Osim toga, ako krpe perete zajedno s ručnicima i ostalim rubljem, klice se vrlo lako mogu prošiti i na njih. Dakle, ako ih perete zajedno, ručnici i drugo rublje se možda neće ispravno očistiti što može biti nehigijenski. Osim toga, ručnici i krpe neće se temeljito oprati ni ako se peru u hladnoj vodi ili ako se koristi nedovoljno deterdženta.
Stručnjaci za čišćenje savjetuju da se ručnici peru svaka četiri dana na 40°C ili na većoj temperaturi kako biste se riješili klica. Ručnike koje koristite za lice možete prati i na 90°C jer ova temperatura učinkovito ubija bakterije. Pranje na visokim temperaturama se svakako preporučuje, osobito za ručnike koje koristite za lice.
Kuhinjske krpe mogu imati više bakterija nego što mislite, a nakon korištenja mogu poprimiti i neugodan miris. Kako biste uklonili neugodne mirise, tijekom pranja možete ubaciti i žlicu bijelog octa ili sode bikarbone. Evo nekoliko savjeta:
Pustite da se osuše na zraku: Bilo da ste krpom pokupili proliveno vino, vodu sa pulta oko sudopera, ili obrisali masne mrlje sa stola, velika je vjerojatnost da će kuhinjska krpa vrlo brzo biti vlažna i usmrdjeti se. U tom slučaju važno je ostaviti ih da se dobro osuše na zraku prije nego što ih bacite u perilicu, kako biste spriječili rast i širenje plijesni i gljivica. Jednostavno ih objesite na kukicu, ručku štednjaka ili raširite na pultu, prije nego što ćete ih staviti u košaru za pranje.
VEZANI ČLANCI:
Perite ih odvojeno od ostalog rublja: Cilj vam je da ostaci hrane, bakterije i klice ne završe na omiljenoj pidžami ili donjem rublju. Naravno, nije lako nakupiti dovoljno krpa za samostalno pranje, pogotovo ako često koristite papirnate ručnike. No, možete ih ubaciti u perilicu s dekicama, prekrivačima i sličnom tkaninom, kako bi se uštedjelo vrijeme i voda. Krpa s kojom ste obrisali vlažni pult prije nego što ju stavite na pranje obavezno se mora osušiti.
Perite ih na visokoj temperaturi: Kuhinjske krpe perite na normalnom ili duljem pranju, te koristite najveću moguću temperaturu. Time se ubijaju sve bakterije koje su se mogle nakupiti. Ako se u stroju nalaze drugi odjevni predmeti, važno je osigurati da te postavke neće oštetiti odjeću, stoga uvijek prvo pročitajte naljepnice na odjeći.
Izbjegavajte korištenje omekšivača: Omekšivač odjeći daje mekoću i ugodan miris, no na kuhinjskim krpama može ostaviti film, što ih čini nehigijenskim za svakodnevnu upotrebu. S druge strane, ako je riječ o bijelim krpama, dodajte malo izbjeljivača, kako bi skinuo sve mrlje od hrane i masti. Možete ga dodati u ladicu perilice, ili direktno na krpe u bubnju, a osim što izbjeljuje, dodatno će doprinijeti ubijanju bakterija. Opet - pazite na drugu odjeću i nipošto nemojte dodavati izbjeljivač ako drugoj odjeći u perilici ne odgovara.
Odličan trik kako da vam ručnici budu mekani i mirišljavi: Dodajte samo jedan proizvod u pranje!