Inovacija

Liječnici će pomagati hiperaktivnoj djeci dajući im videoigre na recept

igrica
Autor
Sonja Hoffman
11.01.2010.
u 18:00

Posebne kacige pomažu mališanima i roditeljima mjereći moždanu aktivnost. Čim djetetova koncentracija padne, uređaj to signalizira roditeljima.

Britanci će već ovog mjeseca u svoj sustav uvesti potpuno nov, računalni način liječenja hiperaktivne djece. Riječ je o specijaliziranom programu koji djeci s tim poremećajem, s kojim se neuspješno bori sve više roditelja, omogućuje da koncentraciju vježbaju igrajući zabavne igre na računalu.

Dobro za koncentraciju

– Istraživanje je provedeno na većoj grupi malih hiperaktivaca, a na računalu su 12 tjedana provodili minimalno sat vremena tri puta tjedno – objasnila je prof. Karen Pine, voditeljica istraživanja. Problem nedostatka pažnje koji u djece izaziva taj poremećaj povezan je s prekidom moždanih valova koji održavaju koncentraciju dulje vrijeme.

– Kako bi se to poboljšalo, računalna igra ima i dodatak – kacigu sličnu onoj koju djeca nose dok voze bicikl – kaže prof. Pine.

Kaciga pod svojim spužvastim slojem krije EEG uređaj koji mjeri moždane valove povezane s pozornošću.

– Čim dijete nije potpuno usredotočeno na tijek igre, ona se zaustavlja i upozorava i roditelje i dijete da nešto nije u redu – otkriva psihologinja.

Ustanovljeno je da djeca koja su se u istraživanju igrala novim igrama mogu dulje zadržati pozornost i koncentraciju, a smanjila se i učestalost impulzivnog i nekontroliranog ponašanja koje je često u hiperaktivnih pacijenata.

Uskoro i na recept

– Igre koje “kontroliraju i čitaju misli” malih hiperaktivaca razvijat će se i dalje, a posebna pozornost usmjerit će se prema onoj djeci koja imaju teške psihičke i komunikacijske smetnje koje ih onemogućavaju da se fizički koriste računalom i sprečavaju njihovu integraciju u svakodnevni život – istaknula je prof. Pine i dodala da se nada, s obzirom na izvrsne rezultate koje su djeca postigla, da će ove igre liječnici mališanima uskoro propisivati na recept.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije