Užurbana svakodnevica i loši životni stil često su uzrok zbog kojeg zaboravljamo piti dovoljno tekućine na dan. I dok pretežito slušamo kako bismo trebali piti oko dvije litre tekućine na dan, ta količina ipak može varirati od osobe do osobe. U svakom slučaju ne bismo trebali piti premalo tekućine, najbolje vode, kako ne bismo dehidrirali. Kada osjećamo žeđ, već smo na početku dehidracije, poručuju stručnjaci.
Ali što se događa s mokrenjem? Većina ljudi mokri četiri do šest puta dnevno, uglavnom danju. Često mokrenje bez porasta dnevne količine mokraće simptom je infekcije mjehura ili nadražaja mjehura. Tumor ili druga tvorba koja pritišće mjehur također može prouzročiti učestalo mokrenje. Nadražaj mjehura može izazvati bol tijekom mokrenja, ali i osjećaj hitne potrebe za mokrenjem, a pritom se izlučuje mala količina urina. Uobičajeno, odrasli izlučuju oko 400 ml do 2000 ml mokraće dnevno.
Foto: Thinkstock
Ako ta količina prelazi 2,5 litre, to može biti simptom nekog od oblika bubrežnih bolesti. Veće količine mokraće obično su pokazatelj visoke koncentracije glukoze, ali i smanjene koncentracije antidiuretskog hormona koji stvara hipofiza.
Ako je količina urina manja od 200 ml dnevno, to može biti znak zatajenja bubrega ili pogoršanja kronične bubrežne bolesti.
Često mokrenje tijekom noći može se javiti u ranom stadiju bubrežne bolesti, a ako je riječ o učestaloj potrebi za mokrenjem, ali uz malu količinu urina, svakako obavijestite svog liječnika o problemu.
Pogledajte i video Psihologinja otkriva kada je vrijeme za razgovor s psihologom
Hm, ma pustimo mi sad ta laprdanja o pišanju, nego gdje stanuje ova dama sa slike, da vidimo u čemu je njezin problem sa bubrežnim oboljenjima.