Pogađa i očeve

Na rubu snaga od bebina plača potražio sam psihologa

tata
Photos.com
09.08.2010.
u 12:13

Doma sam dolazio iscrpljen, a žena i dijete tražili su moju pažnju. Poželio sam nestati, sve napustiti, priča Zoran (37).

– Ne mogu točno odrediti što je bila kap koja je prelila čašu, ali postojali su trenuci kada sam jednostavno poželio spakirati kufere i otići – kaže Zoran B. (37), koji je prošle godine prvi put postao otac.

– Noćima nismo spavali, a raditi sam morao. Doma sam dolazio iscrpljen, a i žena i sin tražili su moju pažnju. Svi s kojima smo kontaktirali bombardirali su nas savjetima, često kontradiktornima, a mi od straha i želje da se djetetu nešto ne dogodi nismo više znali koga slušati. Sada je sve već ušlo u rutinu, ali prvi mjeseci bili su noćna mora i mislim da ne postoji knjiga, priručnik ili prijateljski savjet koji čovjeka na to mogu pripremiti.

Zorana je neraspoloženje mučilo danima, na poslu se nije mogao koncentrirati, osjećao je da se ne uklapa u vlastitu obitelj, a posebno ga je zbog toga mučio osjećaj krivnje prema djetetu.

Kasnije problem djeci

Napokon je, tjeskoban i iznuren od nespavanja, potražio pomoć psihologa. Inače, postnatalna depresija kod žena opće je prihvaćeno stanje, manje se zna da se ona, kao u Zoranovu slučaju, može javiti i kod očeva nakon što prinova stigne u kuću. I to ne toliko rijetko kao što se misli. Postnatalna depresija pogađa svaku desetu majku, ali i svakog 25. oca. Njihov se broj, tvrde američki i britanski znanstvenici, povećava. Prema istraživačkom timu britanske mentalno zdravstvene udruge Mind, depresija kod očeva ne utječe samo na brak, problemi emotivne naravi mogu se javiti i kod djece, posebno sinova. O utjecaju na bračni život svjedoči i Zoranova supruga.

– Posljedice svađa koje su u tim prvim mjesecima bile svakodnevica osjećaju se i danas u našoj vezi iako je Zoran sada psihički dobro – kaže Mirela.

Pritisak nove uloge, povećana odgovornost, financijske brige i promjena stila življenja, kao i promjena u odnosu s partnericom, i te kako doprinose osjećaju depresije kod novopečenih očeva, što oni često sami sebi ne priznaju, okolina zanemaruje, a oni koji bi mogli ponuditi stručnu pomoć i previde.

Izgubili pažnju

– Promjena života do koje dolazi nakon rođenja djeteta sa svim ograničenjima koje roditelji do tada nisu poznavali može lako dovesti do psihičkih situacija u kojima ljudi trebaju pomoć bez obzira na spol – objašnjava klinička psihologinja mr. spec. Ines Denona s Kliničke psihologije Psi Sano te dodaje:

– Najbolje je suočiti se sa situacijom, prilagoditi se na taj “pozitivan stres”. Aktivni pristup u kojem se očevi, koji se nađu u lošijem raspoloženju i zbog gubitka pažnje, uključe, koji se brinu za dijete zajedno s majkom te korak po korak rješavaju probleme od velike je pomoći. Roditelji u novom zadatku trebaju biti zajedno.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?