"Ljudi čiste cijeli dom, većinu predmeta koje gotovo svakodevno koriste, ali često zaborave uređaje za kosu", kaže Marcus Hoey, stručnjak za kosu. Što god koristili, koliko god često ili rijetko, jedno je sigurno - na četkama i predmetima za kosu ima jako puno bakterija, piše Martha Stewart i otkriva koliko često bi se što trebalo čistiti.
Četke i češljevi
Trebalo bi ih čistiti na dnevnoj bazi od dlaka, a temeljito čišćenje trebalo bi odraditi jednom tjedno ili barem mjesečno tako da ih potopite u toploj vodi u koju ste dodali malo šampona, ostavite tako sat vremena, a zatim ih stavite da se osuše na zraku. Na njima se nalaze mrtve stanice kože koje ne bi trebalo ponovno nanositi na kosu i tjeme.
Posebnu pažnju treba posvetiti četkama za feniranje koje su jako guste, a na dlačicama se nakupljaju prašina, perut, dlake i razne bakterije. Kada se previše toga nakupi, ne možete više isfenirati kosu kako treba. Možete ih čistiti na dnevnoj bazi češljem - pokretima prema gore kroz četku uklonit ćete nakupljene dlake. Jednom mjesečno dobro ih operite šamponom.
5 stvari koje veterinar radi sa svojim ljubimcem, a vi sa svojim ne, a trebali biste:
Sušilo
Iako se čini da ih ne treba čistiti, sušila za kosu nakupljaju na sebe jako puno proizvoda koje koristite kao što su lakovi, gelovi, ulja... Uklonite difuzor ili uski nastavak za feniranje i dobro ga operite. Možda će biti potrebno i natopiti ga u toploj vodi ako koristite jake proizvode. Filter za zrak može se zaštopati, a možete ga skinuti i oprati pod vodom. Četkicom za zube uklonite prašinu na teže dostupnim mjestima.
Pegla i figaro
Svaki put nakon korištenja isključite uređaj iz struje i ostavite da se ohladi. Kada dosegne sobnu temperaturu, uzmite vlažnu pamučnu krpu i prebrišite. Tako ćete ukloniti proizvode s uređaja, a možete spriječiti njihovo nakupljanje i tako da ih koristite tek nakon što ste završili stiliziranje peglom ili figarom.