Hormoni

Nazovite majku jer je njezin glas najbolji lijek za stres

majka kći
12.05.2010.
u 14:00

Hormon oksitocin je, očito, ključ za majčinu sposobnost da smiri svoje dijete i u kasnijoj dobi

Zaboravite na čokoladne kolače i otkažite sat joge. Najlakši način da smanjite stres je da nazovete svoju majku. Naime, znanstvenici su utvrdili da je majčin glas najbolji lijek za stres i da je dobro kao i zagrljaj. Istraživači su zaključili da majčin glas brzo smiruje živce, a razgovor telefonom može imati jednaki efekt kao i zagrljaj. Ova otkrića mogu objasniti zašto su majke one kojima se prvo obraćamo kad nam je teško, čak i kad smo odrasli. Tim američkih znanstvenika istraživao je ulogu oksitocina, hormona koji se luči za vrijeme seksa, izaziva kontrakcije maternice pri porodu, a u laktaciji izaziva naviranje i istjecanje mlijeka.

Smatra se da oksitocin može utjecati i na ponašanje. U toku seksualnog odnosa lučenje oksitocina u mozgu može izazvati osjećaje zadovoljstva, nježnosti i privrženosti. Ovaj hormon preplavljuje mozak tijekom dojenja, te tako pospješuje vezu majke i djeteta. Oksitocin je, očito, ključ za majčinu sposobnost da smiri svoje dijete i u kasnijoj dobi.

Istraživači sa University of Wisconsin-Madison promatrali su grupu djevojčica starih od sedam do 12 godina, koje su trebale govoriti i rješavati matematičke probleme pred strancima. Zbog toga je nivo stresa kod djevojčica narastao. Nakon stresnog razgovora sa strancima, trećinu djevojčica utješile su njihove majke osobno zagrljajem, trećina ih je s majkom razgovarala telefonom, a trećina nije kontaktirala s majkom, nego je gledala film. Nivo oksitocina narastao je brzo kod djevojčica koje su se vidjele i razgovarale s majkom. Za znanstvenike je bilo iznenađujuće da su se jednako brzo utješile i djevojčice koje su telefonom razgovarale s majkom. Istraživač Leslie Seltzer kaže da je i dosad bilo jasno da se oksitocin oslobađa kod fizičkog kontakta, ali sad je očigledno da majčin glas može imati isti pozitivni efekt kao i zagrljaj.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije