posjetite liječnika

Ne zanemarujte ove simptome – mogu biti znakovi upale slijepog crijeva!

Žena u krevetu s bolovima
Foto: Thinkstock
1/5
10.12.2017.
u 10:50

Operacija je najbolje rješenje odmah kod prve upale crvuljka, osobito za osobe koje žive udaljene od bolnica i osobe koje su zbog terenskog posla udaljene od zdravstvenih ustanova

Crvuljak ili slijepo crijevo smatra se "nepotrebnim" jer, kako liječnici kažu, u današnjoj ljudskoj vrsti on nema nikakvu funkciju u razgradnji i eliminaciji ostatka probavljene hrane. Ipak, crvuljak je u organizmu, i ponekad zna biti jako problematičan...

"Crvuljak ili slijepo crijevo je mali rudimentarni izdanak u početku debelog crijeva, koji se nalazi na desnoj donjoj strani trbušne šupljine, iznad desne prepone. Često u crvuljak uđe fekalna masa odnosno fekoliti (sadržaj hrane i kaše u crijevu) koji bivaju izbačeni peristaltikom (crijevnim pokretima). No ponekad fekoliti zaostanu u šupljini crvuljka i začepe ga, uzrokujući akutnu upalu", kaže dr. Nives Tarle-Bajić, vlasnica zagrebačke Privatne specijalističke ordinacije obiteljske medicine s dijagnostikom za Ordinaciju.hr. 

Simptomi akutne upale slijepog crijeva mogu biti bolovi u desnom donjem dijelu trbuha, s desne strane pupka; uz osjećaj mučnine, nagon na povraćanje, učestalo mokrenje, a ponekad i proljev ili opstipaciju (zatvor). Bol je obično trajno prisutna i ne prolazi s promjenom položaja tijela, povraćanjem ili proljevom.

GALERIJA Ovo su simptomi raka crijeva na koje trebaju paziti i mlađe osobe

Žena u krevetu s bolovima
1/5

Bolovi se mogu projicirati i na drugim mjestima u trbuhu, pa neki bolesnici imaju bolove lijevo od pupka, u donjem dijelu leđa ili iznad stidne kosti. Mogu biti prisutne samo neke od navedenih tegoba, a simptomi se razlikuju kod pojedinih bolesnika.

Često bolesnici sami "maskiraju" simptome jer samoinicijativno uzmu neko sredstvo protiv bolova. U takvim situacijama nipošto nemojte uzimati sredstva protiv bolova, osobito ako nikad prije niste imali slične bolove i druge simptome, jer tako liječniku otežavate pregled i zaključivanje o čemu se radi.

Kod pojave spomenutih simptoma treba piti čaj (najbolje crni). Ako možete jesti, neka to bude dijetalna hrana - dvopek odnosno preprženi kruh i kuhana riža. Ako se bol za koji sat ne smiri, nego se simptomi održavaju ili pogoršavaju, odmah se javite liječniku! Akutna upala crvuljka ili slijepog crijeva može se pojaviti u bilo kojoj dobi, a najčešća je u dječjoj dobi ili ranim dvadesetim godinama. Statistički gledano, nešto je češća u muškaraca.

Zbrinjavanje bolesnika s akutnom upalom crvuljka ubraja se u grupu akutnih bolesti trbušne šupljine koje se ne liječe lijekovima nego operativno. Ako se bolest pravodobno ne dijagnosticira i ne obavi operativni zahvat, može doći do pucanja stijenke crijeva, izlijevanja upalnog sadržaja u trbušnu šupljinu i razvoja upale potrbušnice (peritonitis). To može uzrokovati sepsu tj. generalizirano širenje upale po cijelom tijelu, što može završiti smrću.

Nakon dijagnosticiranja upale crvuljka ili slijepog crijeva obavlja se operativni zahvat. No, ima situacija kada se utvrdi upala slijepog crijeva, ali postoje naznake da će se upala spontano smiriti. To se naziva subakutnom ili tinjajućom upalom koju bi također trebalo odmah riješiti operacijom, no mnogi kirurzi nisu tome skloni, a bolesnicima, dakako, bolje odgovara da ne idu na operaciju. 

VIDEO Simptomi raka testisa koje muškarci ne bi smjeli ignorirati

To nije rješenje jer se bolest samo privremeno primiri. Iskustvo nam pokazuje da gotovo svaka takva, spontano ili antibioticima zaliječena akutna upala crvuljka, završi ponovnom upalom u roku od nekoliko mjeseci. Najčešće je u takvim slučajevima kraće vrijeme (manji broj sati) od ponovne upale do pucanja stijenke crijeva i nastanka komplikacija, pa liječnici imaju manje vremena za nužan operativni zahvat. 

>>Detaljnije o ovoj temi čitajte na Ordinaciji.hr

Komentara 1

AU
austrougarskigeneral
21:18 10.12.2017.

bolje antibioticima

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije