Ni petnaestak posto niža cijena, a ni školske torbe koje bi trebale biti lakše od 0,80 do 2,3 kilograma nisu ublažili ljutnju roditelja što će ovoga ljeta, u godini najžešće krize, morati naći načina da svojoj djeci kupe nove udžbenike.
Digitalne verzije
Rasprava jesu li nam trebali novi udžbenici, za koju je sada prekasno, po društvenim se mrežama i dalje rasplamsava, a ogorčeni roditelji tvrde da ne znaju gdje će u istanjenim kućnim budžetima pronaći nekoliko tisuća kuna koliko će im, primjerice, trebati za opremanje dvaju školaraca, posebno ako je jedan učenik prvog razreda gimnazije.
– Nisam se puno bavila udžbenicima jer je gradonačelnik rekao da će ih dati besplatno. Ne znam što bih da ih moram kupiti, bit će to žestok udar na standard roditelja – komentirala nam je Suzana Hajdari, majka učenika petog razreda osnovne škole, i dodala da ima sreću što živi u Zagrebu jer je gradonačelnik Bandić obećao besplatne udžbenike. No u većini drugih gradova učenici i roditelji neće biti te sreće.
– Dobili smo primjerke novih udžbenika i čini mi se da nema bitnih promjena, a i nije ih moglo biti ako znamo da su rađeni po starim planovima i programima – kazala nam je predsjednica udruge “Nastavnici organizirano”, nastavnica kemije i autorica udžbenika iz kemije Sanja Lukić. – U udžbenicima su se dogodile grafičke promjene, a priručnici za nastavnike nešto su kvalitetniji. Usto je dio izdavača uz tiskanu učenicima ponudio i digitalnu verziju udžbenika, a koliko znam, uz pojedine udžbenike neki su izdavači dali i multimedijske sadržaje. Time su malo obogatili vrijednost udžbenika, ali ne znam kad ćemo to sve s učenicima uspjeti proći jer je sadržaj preopširan, a vremena premalo – kaže Sanja Lukić.
Direktorice školskih programa dvaju najvećih izdavača Školske knjige i Profila Matilda Bulić i Maja Brkljačić tvrde da su udžbenici modernizirani.
Poticanje vještina
– Primjerice, u matematici svih razreda dajemo primjer zadataka koji su primjenjivi u svakodnevnom životu kako se djeca ne bi pitala što će im neki zadatak i učila napamet. Također, u digitalnim udžbenicima, tamo gdje je u tiskanima slika, imamo snimku. Primjerice, protok krvi dijete može vidjeti na snimci – objašnjava Maja Brkljačić novosti koje su mogli uvesti i uz stare planove i programe. – U udžbenicima potičemo razvoj važnih životnih vještina pa, primjerice, u prvom razredu osnovne škole stimuliramo razvoj koncentracije i upornosti – objašnjava Matilda Bulić i naglašava da su, osim udžbenika, i svi njihovi multimedijski sadržaji prošli postupak odobravanja. Što god mislili o novim udžbenicima, roditelji će ih morati kupiti jer, kako kažu u Ministarstvu obrazovanja, “raditi se može samo po onima koji su na konačnoj listi obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava”.
>>Udžbenici, školske torbe, pernice i ruksaci – sve za školarca na Mondu!
Još jedna kvazi reforma više nego upitnog smisla. Ako nema redukcije suvišnog i besmislenog gradiva, čemu novi udžbenici? A tako valjda mora biti u jednoj siromašnoj i zaostaloj zemlji u kojoj više nema novca ni za što.