Od raznih oblika artritisa u Hrvatskoj boluje više od 105 tisuća ljudi. Oko 37% hrvatskih radnika trpi zbog mišićnih bolova u vratu, ramenima i rukama. Usprkos tako velikom broju oboljelih, prema riječima dr. Frane Grubišića, predsjednika Hrvatske lige protiv reumatizma, samo ih je četrdesetak na biološkoj terapiji. Prosjek EU je 10% oboljelih na biološkoj terapiji.
Riječ je o visokoučinkovitim skupim lijekovima, koji se, primjerice, u Sloveniji daju svim bolesnicima koji ne reagiraju na dva konvencionalna lijeka. O biološkoj terapiji bilo je riječi na Drugom regionalnom skupu bolesnika s kroničnim upalnim reumatskim bolestima u Ljubljani.
Iako je lijek skup, dugoročno nosi uštede, kazuje prof. dr. Matija Tomšič, pročelnik Kliničkog odjela za reumatologiju na UKC Ljubljana.
– U pet-šest godina njegove primjene, broj bolesnika hospitaliziranih zbog artritisa smanjio se tri puta. Bolesnici su se s bolovanja vratili na posao, a manje su koristili i termalno liječenje – navodi prof. Tomšič.
Dr. Predrag Ostojić, s Instituta za reumatologiju na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Beogradu, iznio je da se u Srbiji biološkim lijekovima liječi oko 850 ljudi s raznim oblicima kroničnog artritisa i da sva oboljela djeca dobiju tu mogućnost.
Na tržište dolaze slični biološki lijekovi, a na skupu je istaknuto da je gotovo nemoguće proizvesti biološku djelatnu tvar s identičnom konstrukcijom kakvu ima referentni lijek. Za generičke lijekove, primjerice, karakteristično je da su zbog jednostavnije kemijske strukture identični svom referentnom lijeku.
>>Spas za oboljele od upalnih reumatskih bolesti
>>Od bioloških lijekova zglobovi su mi se otkočili i bolovi su znatno manji