Edukacija – naučite sve što možete, pitajte svog liječnika; Cijepljenje – zaštitite se od bolesti koje uzrokuje HPV; Probir – čuvajte svoje zdravlje i redovito napravite Papa-test!
Povećava se broj pregleda
Glavne su to poruke ovogodišnje javnozdravstvene akcije Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice, poznatog i kao Dan mimoza. U brojnim hrvatskim gradovima danas će se prodavati grančice mimoza, dijeliti edukativni materijali, u organizaciji Lige za borbu protiv raka i Udruge Zdravka. O tome koliko su važne ovakve akcije svjedoči i podatak da potaknu na 15 posto veći broj ginekoloških pregleda.
U Hrvatskoj se svaki dan jednoj ženi dijagnosticira rak vrata maternice, a svaki treći dan od te zloćudne bolesti umre jedna žena. Svake se godine u svijetu dijagnosticira oko 500.000 novih slučajeva raka vrata maternice, a gotovo 250.000 žena umre od te bolesti. U našoj je zemlji trenutačno oko 1700 žena koje boluju od raka vrata maternice, svake se godine dijagnosticira oko 370 novih slučajeva, a više od 100 žena na godinu umre od posljedica ove bolesti.
– Ipak, rak vrata maternice po mnogu je čemu jedinstven. Može se spriječiti! Od te bolesti ne bi trebala umrijeti ni jedna žena – napominje predsjednik Lige doc. Damir Eljuga.
Bolest nastaje kao posljedica infekcije humanim papiloma virusom i rizičnih spolnih odnosa pa je u primarnoj prevenciji presudna edukacija i cijepljenje, a u sekundarnoj redoviti Papa-test. Liječnici ističu da se rak vrata maternice najčešće javlja u mlađih žena generativne dobi te znatno utječe na njihovo reproduktivno zdravlje. Ni jedna vrsta raka nema tako čvrstu uzročno-posljedičnu vezu s nekim danas znanim uzrokom, pa se čak u 99,7 posto slučajeva raka vrata maternice može dokazati infekcija HPV-om.
Počinje nacionalni program
Kakva je situacija u nas? Stalna edukacija u školama nije zaživjela. Cijepljenje koje štiti od infekcije HPV-om nije obvezno, ali mnogi su gradovi osigurali novac i omogućili da se djevojčice sedmih razreda besplatno cijepe. Rezultat je vrlo šarolik. Dok je odziv na cijepljenje u Labinu 90 posto, u Zagrebu je tek 11 posto. U sekundarnoj prevenciji, prema dostupnim podacima, u Hrvatskoj se godišnje obavi oko 420.000 Papa-testova, što znači da samo oko 400.000 žena odlazi na kontrolu, a riječ je uglavnom o uvijek istim ženama. A to bi trebalo činiti oko milijun žena. Sve upozorava na to da ima puno posla u području sprečavanja raka vrata maternice. Napokon, u Ministarstvu zdravstva kažu da ove jeseni počinje Nacionalni program probira za rano otkrivanje raka vrata maternice u kojemu će se žene između 25. i 64. godine organizirano pozivati da obave Papa-test.
Sve ovo zvuči vrlo pozitivno i poticajno, no žene/djevojke, velika većina, nisu svjesne ove problematike, u školama je premalo vremena da ih se nauči,ali ih se uči koliko se može, dok se sati gube na nepotrebne predmete i sadržaje. AA ginekolozi su preopterećeni, i ono malo vremena što imaju za, npr. kolposkopske pretrage ,još su i u vizitama, nekad je ženama naprosto nemoguće se naručiti, a za obične preglede čeka se satima, ili se kod nekih također treba naručiti...a žena ne može svaki dan u mjesecu ni obaviti pregled i Papa-test, no nitko to ne uzima u obzir. I tada mnoge odustanu zbog gužve, obeshrabrene, što ne bi smio biti izgovor ali tako je. Na sistematskim pregledima tek neke obave ginekološki pregled, neke čak i zaziru od toga. Smatram da je zdravstvena zaštita žena u našoj zemlji sramotna, bar što se tiče ginekologije !