PARKINSONOVA BOLEST

Opasni “moždani pacemakeri”

12.01.2009.
u 11:42

Revolucionarni kirurški zahvat "moždanog pacemakera" koji se primjenjuje u slučaju Parkinsonove bolesti možda i nije tako revolucionaran kako se u početku mislilo. Časopis američke medicinske udruge izdao je rezultate studije koji su naveli na promišljanje o učinkovitosti ovog postupka.

Parkinsonova bolest pojavljuje se kad mozak prestane proizvoditi dopamin, kemijski spoj kojim se kontroliraju pokreti u tijelu. Pacijenti postaju nepomični i ovisni o svojim bližnjima. Ipak, prije nekog vremena predstavljen je novi kirurški zahvat koji je uvelike pomogao bolesnicima da se vrate u normalan život. Radi se o ugradnji malenog sustava elektroda (tzv. "moždanog pacemakera") koje stimuliraju mozak da proizvodi prijeko potreban spoj.

Nažalost, studije su pokazale da ovaj postupak ima poprilično negativne nuspojave. Naime, usprkos velikim postocima oporavka (71 posto pacijenata izjavilo je da ima bolje motoričke sposobnosti nakon zahvata, dok je 23 posto došlo do stanja u kojemu se smanjila doza propisanih lijekova) kod bolesnika je zabilježen porast fizičkih ozljeda.

Naime, 40 posto ljudi koji su se podvrgnuli postupku doživjelo je iznenadan pad, a u jednom se slučaju čak radilo i o smrtnom slučaju. Prema riječima stručnjaka, problem nisu pacemakeri, već činjenica da nagli oporavak tako ohrabri pacijente da se izlažu nepotrebnim rizicima, zaboravljajući da su još bolesni. Naime, usprkos riziku od infekcije, tek tri posto pacijenata navelo je da im je ugradnja elektroda u mozak pogoršala stanje.

Alternativa ovom postupku je već spomenuto uzimanje terapije lijekovima, koja ima manju učinkovitost, ali i manje nuspojave. Uz ovo, terapija je i mnogo jeftinija. Cijena ugradnje "moždanog pacemakera" stoji koliko i 12-godišnja zaliha lijekova.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije