Mnogi od nas teško bi uspjeli održavati red u kuhinji bez perilice posuđa. Naravno, preživjeli bismo, ali uvijek je lakše suđe staviti u perilicu da se samo pere. Iako je perilica posuđa vrlo korisna, visoka temperatura vode može izazvati probleme na određenim kuhinjskim predmetima.
Drveni pribor
Daskama za rezanje, drvenim žlicama i noževima s drvenom ručkom nije mjesto u perilici posuđa, piše LifeHacker. Vruća voda može ih iskriviti, deterdžent i ciklus sušenja mogu ih oštetiti. Umjesto toga, jednostavno ih operite ručno u toploj vodi s deterdžentom za posuđe i odmah osušite.
Pogreške koje radite kada stavljate posuđe na pranje u perilicu:
Kristal ili ručno obojene šalice
Ručno oslikani dizajni, zlatni ukrasi i površina koja nije postojana nisu prikladni za pranje u perilici posuđa. Isto tako olovni oksid u kristalnim čašama za vino i šampanjac oštetit će lužina u deterdžentu za perilicu posuđa, ostavljajući na njihovoj nekoć svjetlucavoj površini mutni talog.
Noževi
Dok će obični noževi za jelo dobro izdržati pranje u perilici posuđa, noževi za odreske i oštri noževi za pripremu hrane neće izdržati. Abrazivnost deterdženta otupit će oštrice noževa. Dodatno, vruća voda olabavit će ručke i s vremenom prouzročiti hrđu.
Ribež
Baš kao i kod oštrih noževa, sićušne oštrice s vremenom mogu otupjeti u perilici posuđa. Drugo, u rupicama ostaju čestice hrane koje čak ni mlaz vode u perilici posuđa ne može očistiti.
Plastične posude
Plastika nekih posuda jednostavno je pretanka i premekana da bi izdržala toplinu u perilici posuđa, iskrivit će se. Iako se mnoge plastične zdjele i tanjuri mogu prati u perilici posuđa, gotovo je sigurno da će postati hrapavi i ogrebeni nakon učestalog pranja.
Isprobajte jeftini trik za čišćenje prljavog posuđa: Trebat će vam samo dvije vrećice čaja!