U pomami za zaštitnim maskama koje se ovih dana masovno prodaju zbog straha od svinjske gripe, mnogi zaboravljaju da je mnogo bitnije održavati osobnu higijenu. Osobito je važno pravilno prati ruke koje su zbog čestog dodirivanja najraznovrsnijih predmeta izložene mikroorganizmima. Rezultati istraživanja o tome koliko ljudi peru ruke porazni su - blago rečeno.
Procjenjuje se da dvije trećine populacije ne pere ruke ili to čini samo površno - a upravo nečistim rukama prenose se brojne bolesti!
Loša higijena među glavnim je “krivcima” prenošenja virusnih bolesti - od prehlade i gripe do žutice, mononukleoze i meningitisa, te bakterijskih crijevnih bolesti poput zaraze salmonelom i šigelom.
Stoga uvijek temeljito perite ruke prije obroka i pripreme hrane, prije dojenja, hranjenja i drugih aktivnosti s djetetom, osobito ako je riječ o novorođenčetu, prije dodirivanja usta, nosa ili očiju te prije kontakta s bolesnom osobom.
Svakako operite ruke nakon uporabe nužnika, mijenjanja pelena, ispuhivanja nosa, kašljanja, kihanja i slično. Također i nakon kontakta s bolesnom osobom te nakon posjeta zdravstvenoj ili drugoj javnoj ustanovi. Ne zaboravite oprati ruke ni nakon svakog povratka u dom izvana, kontakta sa životinjama, čišćenja, iznošenja smeća...
‘Suho pranje’ samo u izvanrednim slučajevima
Ako sapun i voda nisu dostupni (primjerice, na putu) ruke se mogu očistiti preparatima za takozvano pranje bez vode. Uobičajene su vlažne dezinfekcijske maramice i ručnici, a mogu se nabaviti (najbolje u ljekarnama) i posebni gelovi koji se redovito oglašavaju kao sredstva s kojima se mogu ukloniti gotovo svi mikroorganizmi s ruku.
No takvi pripravci samo su privremena pomoć i ne mogu trajno zamijeniti uobičajeno pranje toplom vodom i sapunom. Ne zaboravite da priručna sredstva poput osvježujućih maramica nisu učinkovita ako su ruke jako prljave te da česta uporaba jakih dezinficijensa može isušiti i nadražiti kožu. Stoga, kad god možete, perite ruke vodom i sapunom.
Pravilna higijena ključna je za zaštitu od gripe i drugih bolesti
Loša higijena među glavnim je “krivcima” prenošenja virusnih bolesti - od prehlade i gripe do žutice, mononukleoze i meningitisa, te bakterijskih crijevnih bolesti poput zaraze salmonelom i šigelom.
Komentara 4
Higijena se uci kod kuce,a ne u skoli...Roditelji su odgovorni za svoju djecu,skola ih moze samo podrzavat...Ali sve mi se cini da su pedagozi preoptereceni i time za sto su placeni,sta drugo jos od njih ocekivati.
Higijenu treba uvesti u škole kao nastavni predmet.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
izvanredni pardon :D