Ne biste trebali jesti proklijale krumpire jer to znači da su proizveli prirodne toksine. 'Krumpiri niču kada su izloženi toplom okruženju, oko 20°C ili višoj', kaže registrirani nutricionist Rahaf Al Bochi, vlasnik Olive Tree Nutrition i glasnogovornik Akademije za prehranu i dijetetiku, 'Proklijali krumpir proizvodi kemijski solanin, koji može biti otrovan ako se konzumira'. Ako krumpir ima samo male klice i još uvijek je čvrst, možete ukloniti klice i odrezati sva meka mjesta te pojesti ostatak gomolja. Ali, idealni uvjeti skladištenja mogu učiniti da ovo popularno povrće traje mnogo dulje, prenosi Simply Recipes.
1. Čuvajte krumpire dalje od topline i svjetlosti: Budući da svjetlo, toplina i vlaga mogu ubrzati klijanje vaših mladica, najbolje je držati krumpire na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Dobre opcije su smočnica ili ladica, za razliku od pultu ili prozorske daske gdje dnevna svjetlost može imati utjecaja.
2. Čuvajte krumpir u hladnjaku: Novo istraživanje dovelo je u pitanje dugotrajne preporuke za skladištenje namirnica, pa možete razmisliti i o držanju krumpira u hladnjaku. 'Dok su stručnjaci prije savjetovali da se krumpiri ne čuvaju u hladnjaku, jer se smatralo da niske temperature povećavaju šećere koji stvaraju akrilamid, potencijalni kancerogen u krumpiru, nova istraživanja pokazuju da to jednostavno nije točno', kaže Kelsey Kunik, nutricionist i savjetnik za Zenmaster Wellness. Agencija za standarde hrane Ujedinjenog Kraljevstva (FSA) kaže da je čuvanje krumpira u hladnjaku sigurno te da može krumpiru produljiti trajnost za 3 do 4 mjeseca.
3. Prebacite krumpir iz plastične vrećice: Krumpir često dolazi u plastičnim vrećicama koje nisu idealne za skladištenje. Umjesto toga zamijenite plastiku papirnatom vrećicom, mrežastom vrećicom ili spremnikom za otpatke s ventilacijom. Plastična vrećica može potaknuti vlagu, što može dovesti do plijesni i truljenja.
4. Držite krumpir odvojeno od određenog voća i povrća: Također je važno u kakvom je 'društvu' vaš krumpir. Nemojte ih skladištiti u blizini jabuka, avokada, rajčica ili drugih vrsta proizvoda koji otpuštaju etilen. To je plin koji proizvode neki proizvodi koji mogu uzrokovati brže sazrijevanje osjetljivog voća i povrća.
5. Uklonite proklijali ili pokvareni krumpir: Jedan proklijali krumpir može utjecati na ostatak vrećice. 'Ako primijetite da se jedan krumpir kvari, uklonite ga iz hrpe jer se bakterije i plijesan mogu lako proširiti na ostale krumpire', kaže Kunik.
Stručnjaci upozoravaju: Ovakav krumpir obavezno izbjegavajte jer može biti otrovan!