Isprekidan san ili nedovoljno odmora tijekom noći može vas odvesti u dijabetes tipa 2, pokazala je najnovija studija sveučilišta u Bostonu.
Sudionici su živjeli u laboratoriju tri tjedna i spavali manje od šest sati dnevno, a na počinak su išli svaki dan sve kasnije – "dan" im je trajao čak 28 sati.
Ispitanicima je nakon nekog vremena mogućnost da na prirodan način reguliraju razinu šećera u krvi pala toliko da im je uvelike povećan rizik od pojave dijabetesa. Razina glukoze bila je vrlo visoka dulje vrijeme, a u nekih pacijenata porasla je do razine preddijabetičkog stanja, tvrde autori studije. Slaba regulacija šećera u krvi povezana je s pretilošću.
Udebljat ćete se
Nedovoljno sna može uzrokovati i manju potrošnju kalorija, čak do 120 dnevno. Nepotrošene kalorije lako se mogu nakupiti u obliku masnih naslaga, pa u godinu dana možete nakupiti i više od 12 kilograma, navodi Daily Mail.
Pokazalo se i da se zbog manjka sna mijenja razina hormona, uključujući i hormon kortizol koji je povezan sa stresom, ali i inzulina koji je ključni hormon u regulaciji šećera u krvi. Znanstvenici su otkrili da je slab san doveo do 32-postotnog smanjenja razine inzulina u odnosu na razinu nakon jela.