Nakon šest edukativnih radionica završila je još jedna Akademija zdravog življenja, projekt Electroluxa i Večernjeg lista te partnera Podravke, Badela 1862 i Hrvatskog kulinarskog saveza, koja je i ove godine pobudila iznimno zanimanje naših čitatelja. Posljednja, šesta radionica, održana ovog utorka s temom ukrašavanja torte, izazvala je takvu navalu pisama naših čitatelja da smo, iznimno, umjesto tri pozvali 19 čitateljica u showroom Electroluxa. Svoje umijeće ukrašavanja torte s Večernjakovim je čitateljicama nesebično podijelio Kristijan Kodrić, tajnik sekcije slastičara Hrvatskog kulinarskog saveza i vlasnik zagrebačke slastičarnice La Torteria.
– Kod kuće često pečem kolače, ali ukrašavanje mi nikad nije bila jača strana – kazala je čitateljica Mirjana.
I druge su sudionice isticale slične razloge zašto su se prijavile na radionicu, primjerice: "Mama sam troje klinaca i svakome pečem tortu za rođendan, pa mi je ponestalo ideja za ukrašavanje" ili "Uvijek mi nedostaje ta točka na i, odnosno ukrasi na torti" ili "Ukrašavanje torte na mene djeluje kao apaurin. Uvijek radije pečem tortu nego što peglam košulje".
Kristijan Kodrić sudionicama radionice stoga je donio mnoštvo slastičarskog alata i materijala za ukrašavanje - čokoladu, fondan, šlag, slastičarske boje, gum pastu i druge potrepštine. Prvi zadatak naših čitateljica bio je da od fondana načine ukrasne ruže za tortu. Na taj su se zadatak bacile zdušno, pa je šećernih ružica bilo u izobilju. Važno je najprije načiniti pupoljak i na njega lijepiti latice tako da svaka sljedeća dođe na polovicu prethodne. Latice se lako načine kao kružići koje pri vrhu treba nježno rastanjiti. Na kraju se latice malo oblikuju prstima kako bi se postigao realističan oblik.
Kristijan im je pokazao i kako se izrađuju drugi cvjetovi i ukrasni oblici, a onda je na red došao šlag. Uz pomoć nekoliko nastavaka na vrećici za ukrašavanje torte pokazao im je više tehnika ukrašavanja šlagom. Naše su čitateljice naučile i kako temperirati čokoladu kada žele načiniti čokoladne ukrase za tortu. Čokolada mora biti rastopljena i potom ohlađena točno na 31°C kako bi ostala podatna, a da pri tome zadrži specifični sjaj (bijela i mliječna čokolada temperira se na 29°C). Slijedila je poduka o bojenju ukrasa, a na kraju su sudionice podijeljene u dvije grupe i svaka je skupina dobila jednu tortu koju je morala ukrasiti. Tako su se na tortama koju je Kristijan osmislio i nazvao Božićna bajka našle ruže, snjegovići, božikovina i drugi ukrasi.
Nakon kušanja torte i desertnog vina Badela 1862 čitateljice su dobile i darove partnera, a čitateljica čije je ime izvučeno iz bubnja dobila je i posebnu nagradu – sudjelovanje na slastičarskoj radionici koju će Kristijan Kodrić održati u veljači. Uopće ne sumnjamo da će božićni kolači i torte naših čitateljica koje su sudjelovale na radionici ovog Božića biti ukrašeni na poseban način.