izbjegnite ju

Sir vam se brzo pokvari iako je u hladnjaku? Sigurno radite ovu grešku kada ga spremate

shutterstock
14.11.2024.
u 08:00

Majstori sira iz britanske Akademije sira ponudili su nekoliko savjeta

Stručnjaci za hranu, poznati kao majstori sira iz britanske Akademije sira, otkrili su uobičajene pogreške koje ljudi rade sa svojim sirom i zbog čega im se brzo pokvari. Bez obzira vjerujete li da je vaša uobičajena metoda skladištenja učinkovita ili ako ustanovite da vaš sir postaje pljesniv ili se prebrzo suši, ponudili su nekoliko savjeta o kojima biste trebali razmisliti, prenosi Express.

Glavni problem kod skladištenja sira je gušenje, no nije tako strašno kao što zvuči. Poznavatelji sira istaknuli su da je jedna od najvećih grešaka umatanje sira u prozirnu foliju. Umjesto toga, sljedeći put kad trebate spremiti sir odaberite voštani papir ili, još bolje, izbjegnite ga potpuno zamotavati. "Sir je živa stvar koja će se ugušiti u plastičnoj foliji. Ako kući donesete sir s tržnice, ponovno ga zamotajte u voštani papir ili pohranite u plastičnu posudu s ventilacijom", objasnili su.

Kada je riječ o pronalaženju optimalnog mjesta za pohranjivanje sira, ključno je osigurati da bude na pravom mjestu. Ako ga ostavite na krivom mjestu, vaš bi se sir mogao osušiti. Stručnjaci su upozorili da hladan zrak u hladnjaku nije "prijatelj sira" i uzrokuje njegovo kvarenje. Dakle, gdje bi ga zapravo trebalo pohraniti? 

Ljubitelji sira iz Masters of Cheese dali su nekoliko vrhunskih savjeta za održavanje svježeg sira, sugerirajući da biste trebali izbjegavati njegovo pohranjivanje u glavnom odjeljku hladnjaka. "Radije ga držite u ladici za salatu, gdje je vlažnije", rekli su. Za one koji se nerviraju zbog plijesni na svom siru, postoje dobre vijesti. S tvrdim sirevima kao što je cheddar, jednostavnim struganjem površinske plijesni možete i dalje uživati u svom siru bez potrebe da ga bacite.

Što se tiče plavog sira, nemojte se bojati plijesni, kažu stručnjaci. "Plijesni u plavom siru potječu od dodatka Penicillium Roqueforti i potpuno su sigurni te su namjerno dodani da bi pomogli sazrijevanju sira i dali mu okus", objasnili su stručnjaci. Dodali su i da, kada je riječ o sirevima s bijelom korom, ako kora postane žuta, smeđa ili siva, ili ako tvrđi sirevi počnu biti sluzavi na dodir, vjerojatno je vrijeme da ih bacite.

Cijelo vrijeme pogrešno ribate sir: Ovaj trik olakšat će cijeli posao!

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije