U scenariju koji zvuči kao odlična podloga za horor film, znanstvenici tvrde da pacijenti podvrgnuti transplantaciji mogu dobiti puno više od samog novog organa. Istraživači su proučavali slučajeve u kojima su primatelji organa tvrdili da imaju nova sjećanja, emocije, pa čak i velike promjene osobnosti te nove hobije. Pacijenti su vjerovali da su promjene povezane s organom koji su primili, piše UNILAD.
Ovaj fenomen primijećen je prvenstveno kod pacijenata koji su primili srce, no promjene su zabilježene i kod onih koji su dobili tuđe bubrege, pluća ili lica. Promjene su uključivale preferencije određene hrane, glazbe pa čak i seksualnu orijentaciju. U nekim slučajevima nove preferencije odražavale su sklonosti donora organa, što je pacijente i njihove obitelji navelo da se zapitaju nasljeđuju li se i – sjećanja.
U studiji koja je objavljena ove godine stručnjaci su analizirali 74 transplantacije u proteklih deset godina, uključujući 23 transplantacije srca. Izdvojili su tužan slučaj devetogodišnjeg dječaka koji je primio srce trogodišnje djevojčice koja se utopila u bazenu. Dječak nije znao kako je njegova donorica umrla, no njegova majka kaže da je nakon transplantacije razvio strah od vode. Drugi slučaj opisuje sveučilišnog profesora koji je primio srce policajca ubijenog u službi. Profesor je nakon transplantacije kazao kako je doživio vizije 'bljeska svjetla' i osjećaj 'vrućine na licu'.
Znanstvenici tvrde kako postoji povezanost srca i mozga zbog sličnih neurona i stanica. 'Novija otkrića ukazuju na to da transplantacija srca može uključivati prijenos osobina ličnosti i sjećanja donora na primatelja, što dovodi u pitanje tradicionalne poglede na sjećanje i identitet. Uz to, neuronska mreža srca i dvosmjerna komunikacija s mozgom podupiru koncept povezanosti srca i mozga u kontekstu sjećanja i osobnosti', stoji u zaključcima istraživanja.
Ipak, ne slažu se svi s ovom teorijom. Znanstvenici sa Sveučilišta McGill u Kanadi smatraju da su opisani slučajevi slučajnost te promjene pripisuju psihološkom odgovoru na veliku operaciju i oporavak. Konkurentna istraživanja sugeriraju da pacijenti već prije transplantacije mogu biti zabrinuti zbog mogućih promjena, što može utjecati na njihovo ponašanje.
Ipak, nemoguće je ne priznati kako su neki slučajevi fascinantni. Jedan pacijent razvio je tako ljubav prema slikanju pejzaža nakon što je primio srce mlade umjetnice ubijene na putu na prvu izložbu. Druga žena, plesačica i koreografkinja s izrazito zdravim životnim navikama, nakon transplantacije je osjećala neodoljivu želju za prženom hranom, a posebno za pilećim medaljonima. Zanimljivo je da su nepojedeni medaljoni pronađeni u jakni mladića čije srve joj je presađeno. Još jedan slučaj opisuje 29-godišnju ženu koja je primila srce 19-godišnje vegetarijanke i nakon operacije prestala jesti meso.
Znanstvenici naglašavaju potrebu za daljnjim interdisciplinarnim istraživanjima kako bi se rasvijetlile složenosti prijenosa sjećanja, neuroplastičnosti i integracije organa, nudeći uvide u transplantaciju organa, ali i šira područja neuroznanosti i ljudskog identiteta. 'Razumijevanje ovih složenosti otvara mogućnosti za poboljšanje skrbi o pacijentima te produbljuje naše razumijevanje ljudskog iskustva i postojanja', kažu stručnjaci.
GALERIJA Astrološka predviđanja za 2025: Jedan znak čeka ogroman dobitak, a drugom se potpuno mijenja život!