Mala crvena haljina, kaput u boji devine dlake, nove kožne čizme, jakna s velikim ovratnikom... samo su neki od ovosezonskih modnih komada kojima bi svaka žena voljela “podebljati” svoju garderobu.
Kasica je opet “in”
No, nažalost, većini je gledanje izloga najveći domet. Zbog krize svima su usta puna odricanja i štednje. Međutim, moguće si je priuštiti neki od trendi komada, i to s potpisom, uz sitna svakodnevna odricanja. Najbolji je primjer za to mlada Zagrepčanka Irena Gudašić koja se još u travnju zaljubila u kaput koji je vidjela u izlogu jednog butika.
– Čim sam vidjela taj kaput, znala sam da ga moram imati, međutim cijena i pogled na prazan novčanik natjerali su me da iz dućana odem praznih ruku – ističe 28-godišnja inženjerka građevine i dodaje:
– Ali nisam odustajala, odlučila sam štedjeti, onako po malo. Prvo sam reducirala kavu na poslu, to mi je u “kasicu prasicu”, koju sam ponovno uvela u svoj život, donosilo deset kuna dnevno. Odrekla sam se i cvijeća koje sam kupovala jednom tjedno te ručkova na poslu. Radije kuham doma, a u kasicu svaki dan stavim još 20, 30 kuna. Za tri mjeseca skupila mi se impresivna cifra – taman za kaput, koji je u međuvremenu završio na sniženju – otkrila je Irena svoju formulu uspješne štednje.
Njezin model štednje poklapa se s onim koji su predložili britanski znanstvenici, koji tvrde da se u 12 tjedana može uštedjeti i za putovanje. Njihov je recept da se kupuju samo nužne stvari, a sitni luksuzi, poput odlazaka u kino ili na piće s prijateljima, ta tri mjeseca trebaju se žrtvovati.
– Sve ćete si to nadoknaditi kada otputujete na odmor ili si kupite torbu o kojoj ste sanjali – ističu na portalu Moneymagpie koji je izradio studiju.
Štedjeti se može na svemu
– Štedjeti se može i na hrani, kupnjom na akcijama ili pak kupnjom manje atraktivnih, ali jeftinijih komada – primjerice, umjesto pilećih prsa kupite batke i krilca.
– I s takvom se hranom mogu spraviti izvrsni obroci, samo je potrebno uložiti malo truda – kaže slavni kuhar Jamie Oliver koji se također priključio trendu štednje.
– Većina ljudi nije ni svjesna usputnih kupnji, a takve zapravo odnose najviše novca – deset kuna tu, 20 tamo, 50 za ćevape – i u mjesec dana potrošite i nekoliko stotina kuna, a da ne znate na što – prokomentirala je nezavisna financijska savjetnica Darinka Bošković te dodala: – Ako mislite uštedjeti, morate biti spremni odreći se nekih svakodnevnih zadovoljstava. Stavite sve na papir i s liste prekrižite sve bez čega možete. Popis i izračun troškova uvijek nosite sa sobom kao podsjetnik koji će vas držati pod kontrolom i tada neće biti dodatnih izdataka, keksa, čokoladica, vina... – zaključuje.
Irena, koja će se ove jeseni ponosno šepiriti u svom dizajnerskom kaputu, slaže se sa svim navedenim, ali napominje:
– Izdržala sam bez sitnih zadovoljstava tri mjeseca i usvojila dobre navike, poput kuhanja ručka, ali mislim da si čovjek bar jednom mjesečno mora priuštiti neki “luksuz” poput ručka s frendicama ili večere s dečkom, dakako, ne u nekom fancy restoranu, ali sitnih užitaka mora biti – zaključuje.
Iako živimo skromno jutarnje kave,dorućka,ručka i ostalih osnovnih životnih potreba se čovjek jednostavno ne može odreći.A ova usidjelica ionako ima velika primanja pa joj je svejedno gdje će novac baciti.