isprobajte!

Izbjegavajte ove pogreške koji mnogi rade pri kuhanju tjestenine i ispast će savršena baš svaki put

Shutterstock
26.11.2024.
u 13:14

Iako je zdravo i dobro za mnoga jela, nemojte tjestenini dok se kuha dodavati maslinovo ulje da se ne slijepi.

Budući da je jednostavna za pripremu, brzo zasiti, a obožavaju je i djeca, tjestenina je u mnogim kuhinjama neizostavna kao prilog ili kao cjeloviti obrok, no čini se da većina ljudi u pripremi rade iste greške. Prema kulinarskom portalu Taste.com, ovo je devet najčešćih, pa obratite pažnju na njih ako želite da i doma tjestenina bude kao iz talijanskog restorana...

Nemojte je prekuhati: Trebala imati biti 'blago čvrsta' i lako se žvakati, te posvuda imati ujednačenu boje. Zato ju provjerite minutu prije nego istekne preporučeno vrijeme kuhanja, a nikad nemojte to vrijeme prekoračiti da ne postane kašasta.

Pazite na omjer tjestenine i vode: Tjestenini dok se kuha treba puno prostora za širenje, pa vam treba veća posuda ili lonac, a u njemu se neće ni lijepiti u kipućoj vodi. Također, trebali biste ju redovito miješati.

Nemojte dodavati maslinovo ulje u vodu: Iako zaista jest zdravo i dobro za mnoga jela, nemojte tjestenini dok se kuha dodavati maslinovo ulje da se ne slijepi, jer će ono na njoj ostariti sloj koji sprječava i da se umaci sjedine s tijestom.

Nakon cijeđenja nemojte baciti vodu: Obavezno posolite vodu za tjesteninu čim proključa, a dodavanje malo vode od tjestenine u umake pomaže da se razrijede ako je potrebno i pojačava okus bez dodavanja soli.

Nemojte ju ispirati: Jer ćete isprati i okus tjestenine, a izgubit ćete i dio škrob koji pomaže u vezivanju umaka s tjesteninom.

Pazite koji umak ide uz koju tjesteninu: Špageti dobro idu uz bolognese, a slažu se i s kremastim umacima, dok se kratka tjestenina u obliku cijevi najbolje slaže s umacima od povrća.

Nemojte pretjerivati ​​s umakom: Pokušajte da tjestenina bude 'premazana' umakom, a ne da se  utapa u njemu: ocijeđenu tjesteninu stavite u veliku tavu, a zatim polako dodajte i umak.

Carbonaru radite na manjoj temperaturi: Jeste li ikada napravili carbonaru koja podsjeća na kajganu? To se događa kad je temperatura previsoka.

Nemojte prekuhati tjesteninu za pečenje: Skuhajte ju do pola, samo nekoliko minuta, jer će se nastaviti kuhati u pećnici.

GALERIJA: 6 mitova o kuhanju tjestenine: Kuhate li je i vi pogrešno?

1/6
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije