Šestogodišnjak je dan za danom sve vještije ronio, jer satima je s tatom isprobavao novu masku za ronjenje. – Nek roni bez dihaljke, ne treba stalno držati tu plastiku u ustima! – savjetovala je mama, ali dečki su se oglušili. Savjeti takvog tipa najčešće se rasplinu u zraku bez puno odjeka, jer uglavnom ih se smatra pretjerivanjem.
Šteti hormonima
Međutim, sjetili smo se te mame s ljetošnje plaže pregledavajući ovogodišnje rezultate kontrole igračaka dvaju laboratorija. Sedam uzoraka maski za ronjenje namjenjenih djeci proglašeno je zdravstveno neispravnima i spriječen je njihov uvoz u Hrvatsku, zbog povećane količine ftalata prisutnih u plastičnom dijelu koji služi za disanje i stavlja se u usta. Zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” uzorke je dobio od Granične sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva.
– Najviše zdravstveno neispravnih igračaka, čak polovica, je među dječjim lutkama i loptama za napuhavanje i tzv. loptama “skočkama”. Većina njih je u svom sastavu sadržavala štetne ftalate, poglavito DEHP, DNOP i DBP, koji se u igračku dodaju za omekšavanje plastike, a kod djece mogu štetno djelovati na ravnotežu hormona što uzrokuje povećanu feminiziranost muškog spola. Osim toga, dokazana je i njihova kancerogenost, koja se manifestira prvenstveno na spolnim organima. Kontrola igračaka na prisutnost ftalata od iznimne je važnosti jer su upravo preko igračaka djeca dodatno izložena utjecaju ftalata – upozorava prof. dr. sc. Jasna Bošnir, voditeljica Odjela za analize hrane i predmeta opće uporabe ZZJZ “Dr. A. Štampar”.
U tri uzorka balona utvrđeno je pojačano otpuštanje cinka, koji može izazvati iritacije na koži. U prvih šest mjeseci ove godine “Štampar” je pregledao 246 uzoraka igračaka, od čega 21 nije udovoljio Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti i sigurnosti igračaka, što je 8,5 posto igračaka.
Oštri autići
Ispadanje dlačica i nepotpuna deklaracija najčešći su pak razlozi na kojima su igračke “padale” na testu u drugom laboratoriju, u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Ondje su do 9. rujna pregledali 132 igračke od čega je 30 bilo neispravno (22,7%). Deset plišanaca, poput konjića kojeg malo dijete može zajahati, no konjićeva griva i rep ispadali su, kao i kosa poneke lutke, a takve igračke nisu poželjne u znatiželjnim dječjim rukama. Bilo je 17 plastičnih igračaka oštrih rubova, najviše kojekakvih autića i kockica, pa i lopatica za pijesak preoštrog ruba.
Komplet plastičnih životinjica “pao” je zbog stranog mirisa.
– Dosta je takvih igračaka čiji nedostatak nije teško ispraviti, primjerice, rubovi se mogu “pošmirglati” ili se samo treba nalijepiti deklaracija gdje nedostaje. No, kod dlačica nema pomoći ako ispadaju – napominje mr. sc. Vjera Haberle, voditeljica Odjela za predmete opće uporabe u HZJZ-u.
Zašto konjine ne objave slike i nazive proizvođača tih igračaka??? Zar je to tajna.