Nije vrijeme za ručak, nije ni blizu, a ipak ne možete prestati razmišljati o hrani i što biste mogli pojesti... Događa se da se naš mozak i tijelo urote protiv nas, a zašto se to događa pokušali su objasniti u Huffington Postu.
1. Niste se naspavali
Jeste li ikada primijetili da vam krči u želucu prije nego što je to uobičajeno, ali onih dana kada se niste dovoljno naspavali, ali alarm koji vas poziva na buđenje podsjeća da više nemate vremena za san? Razlog zašto se tada glad javlja prije nego inače leži u razinama hormona grelina u stanicama trbušnog tkiva, ali i u različitim dijelovima mozga i hipotalamusa. Prije nego što jedemo, razina ovog hormona u tijelu je vrlo visoka te stimulira moždane stanice, koje nam daju do znanja da bismo trebali jesti. Nakon što pojedemo, razina hormona drastično se smanjuje. Kada osjetite takvu vrstu gladi, najčešće ćete težiti za ugljikohidratima i nekim kaloričnijim namirnicama od kojih će tijelo brže dobiti energiju.
Stručnjaci smatraju da u ovome leži jedan od razloga zašto tako lako dobivamo na težini.
2. Najeli ste se prije spavanja
Stručnjaci nemaju konkretan dokaz zašto se ujutro budimo tako gladni kada navečer legnemo u krevet punog želuca. Suprotno uvriježenom narodnom mišljenju, to ne znači da se naš želudac proširio već je vjerojatno razlog u tome koju vrstu hrane smo pojeli. Ako smo konzumirali obrok koji sadrži mnogo škroba, moguće je da će to uzrokovati promjene u razinama šećera u krvi i mozgu poslati "krivu" informaciju da želudac još uvijek nije pun.
3. U PMS-u ste
Mnoge žene znaju da unošenje veće količine hrane mogu opravdati izjavom "u PMS-u sam!". No, stručnjaci imaju i znanstveno objašnjenje za to. U tom razdoblju u ženinu organizmu raste razina progesterona koji uzrokuje glad, ali i neraspoloženje. Ovakvo uzročno-posljedično ponašanje uočeno je i kod životinja – izvijestio je Psyhology Today.
4. Loše doručkujete
Znamo da je doručak najvažniji obrok u danu. No, ako ne doručkujete dobro, to vam može poremetiti cijeli dan. Ovogodišnja istraživanja otkrila su da je ključno doručkovati namirnice koje sadrže proteine. Rezultati dobiveni nakon istraživanja pokazuju da osobe koje su doručkovale namirnice bogate proteinima neće biti podložne debljanju, odnosno manja je vjerojatnost da će ih uhvatiti jaka glad ili želja za nečim slatkim pred kraj dana kada se metabolizam usporava. Kada žurite ujutro na posao i nemate vremena doručkovati na miru, puno bolja opcija je pojesti neku od žitnih pločica, koje će vas opskrbiti s nekih 400 – 500 kalorija nego preskočiti cijeli doručak. "Energetsku pločicu" možete pojesti i na cesti ili u autu.
5. Uzimate neke lijekove
Ako uzimate lijekove, od onih za artritis do alergija, svi oni mogu uzrokovati stalnu glad. U posljednjih 20 godina porastao je broj lijekova koji uzrokuju osjećaj gladi. Ranije je takvu "nuspojavu" imao tek jedan od deset lijekova, a danas ih ima čak četiri od deset, objavljeno je u Health magazinu. Dobra je vijest da će se u većini slučajeva nakon što popijete propisanu dozu terapije vaš metabolizam vratiti u normalu kakva je bila i prije početka uzimanja lijekova. One osobe koje pate od kroničnih bolesti pa i njihovo liječenje zahtijeva dugotrajniju terapiju trebaju se konzultirati s liječnikom. Vjerojatno postoje neki drugi lijekovi koji će vam pomoći, ali će imati manje nuspojava.
6. Pijete "light" gazirane sokove
Volite piti gazirane sokove, ali posežete za onima na kojima je naznačeno da su bez kalorija. Šećer iz takvih napitaka šalje mozgu poruku da stižu "hrana i kalorije". Ali, kalorija nema. I sam okus ponekad može poslati mozgu istu poruku.
7. Zapravo ste samo žedni
Niska dehidracija organizma može se u tijelu javiti kroz osjećaj gladi. Tijelo tada iz drugih izvora poseže za kalorijama koje su mu potrebne. Stručnjaci za mršavljenje savjetuju da uvijek kada osjetite glad prvo popijete čašu vode i pričekate koju minutu prije nego se "bacite na hranu".
8. Dosadno vam je
Velik dio onoga što radimo u životu pokreće dopamin. Na biološkoj razini, dopamin nam donosi dobro raspoloženje nakon što konzumiramo obrok. No, ako vam je dosadno, nemojte posezati za hranom, radije uzmite neku knjigu ili pogledajte neki dobar film.
9. Pod stresom ste
Bez obzira na to je li riječ o fizičkom ili psihičkom stresu, dio mozga koji se zove hipotalamus šalje signal za oslobađanje kortizola, hormona stresa. Znanstvenici su zaključili da visoka razina kortizola, do koje dolazi kod kroničnog stresa, može povećati apetit.
>>Gladni ste i nervozni? Zaboravite čokoladu i - spavajte
gladnije oci od guze.to je to.