S obzirom da godišnji podrazumijeva odmor i opuštanje ne čudi da se upravo u to vrijeme događaju i brojne nezgode. Ipak, iako smanjena opreznost može dovesti do neke neugodne situacije, o sljedećoj reakciji može ovisiti puno toga, uključujući i nečiji život, posebno ako se pod ‘nezgodom’ govori o otrovnim ugrizima napasnika koji obilježavaju ovo doba godine.
Najmanje opasna definitivno je meduza, no i nakon susreta s njenim žarnjacima postoji opasnost od alergijske reakcije, ili pak da se zbog lošeg tretiranja ozljeđenog mjesta bol i upala produže i po nekoliko tjedana. Dakle, ono što se preporuča je meduzu pažljivo otresti sa sebe te izaći iz vode i što manje se kretati. Crvenilo i oteklinu treba isprati slanom vodom, nikako slatkom, kako bi se lovke isprale te mjesto rashladiti oblogom odnosno fiziološkom otopinom.
Od ‘narodnih’ se recepata u ovom slučaju spominju korištenje octa, limunovog soka, pa čak i urina, no najsigurnije je opeklinu mazati kortikosteroidnim mastima ili eteričnim uljima lavande ili čajevca. U slučaju da se stanje osobe pogoršava naravno sljedeća stanica je posjet lječniku.
Što se pak tiče prirodnih varijanti tretiranja opeklina meduze najčešće se spominju ulje crnog kima koje djeluje protuupalno te njeguje i umiruje kožu i Bachova krema koja se koristi kod alergija, ekcema, rana i opekotina.
Iz morskih dubina vreba i poprilično neugodan iako također bezopasan morski jež. Iako ih većina nije otrovna,njihove iglice mogu prouzročiti neugodnu bol. Nakon nemilog incidenta ranu je nabolje dezinficirati alkoholom ili uljem lavande te ukoliko su iglice preduboko ili ih ima previše vađenje prepustiti liječniku. Nalaze li se iglice plitko pod kožom treba samo lagano pritisnuti okolnu kožu te kada izviri vrh bodlje izvući ju dezinficiranom pincetom van.
Što ako se kupaš bez gaćica... valjda neće meduza ravno na genitalije...