Svojedobno je u Japanu na takozvanim kohako judo turnirima, po sistemu uzastopnih borbi s više protivnika, često pobjeđivao simpatični Isao Uwazu. Ništa spektakularno ako izuzmemo činjenicu da je bio – slijep. Očito, razmišljanje poput “što sve slijepi ne mogu” zamijenio je sa “što sve mogu” znajući da je najgore pasti u očaj i depresiju.
Iako je slijepim osobama redovito vježbanje i te kako potrebno, objektivno za to imaju vrlo malo mogućnosti. No, nade ipak ima... Vježbanje joge, primjerice, ne zahtijeva nikakve posebne uvjete, mnoge vježbe (poput današnje) jednostavne su i lako ih je naučiti, a za tijelo, duh i opće zdravlje iznimno su korisne.
Slijepi talijanski novinar bez noge Ezio Daminelli, “kandidat tihog umiranja”, kako je sam sebe dugo nazivao, spasio se shvativši u jednom trenutku što i koliko zapravo može. Počeo je redovito vježbati jogu i uspješno se riješio depresije. Joga je velika prilika ne samo za slijepe nego i za brojne druge hendikepirane kategorije populacije; invalide, rekonvalescente, treću dob..., za sve kojima je tjelesno vježbanje potrebno, ali zbog specifičnih okolnosti nerijetko teško ili nikako dostupno.
Iskustvo Medical Yoga Centra i dvogodišnjeg besplatnog grupnog vježbanja slijepih osoba u suradnji sa Zagrebačkom udrugom slijepih i slabovidnih pokazuje izvanredne učinke.
Početni položaj:
Ležeći na trbuhu, skupljenih nogu, čelom na podu i rukama oslonjenim na dlanove u visini vrata.
Izvođenje vježbe:
Uz mirni i potpuni dugi udisaj polako podižemo najprije glavu pa prsa i trbuh, a zatim i kukove od poda, savijajući istovremeno noge u potkoljenicama. Pogled visoko gore, a tijelo je izvijeno u luku i opušteno.
Nakon kratkog zadržavanja daha, uz polagani izdisaj, mirno se vraćamo u početni položaj, spuštajući najprije kukove, trbuh pa prsa i glavu. Potpuno se opustimo.
Odmorite se jedan ili dva udisaja, a zatim nastavite s vježbom još nekoliko puta.
Detalji:
1. Oprez kod podizanja! Ne smijete osjećati sijevajuće bolove ili probadanje u križima.
2. U gornjem položaju trup (posebno mišiće leđa i trbuha) potpuno opustite.
3. U intervalima između dva ponavljanja opustite sve mišiće i umirite disanje.
Upozorenje:
Ne izvodite vježbu ako imate oštećenje slabinskog dijela kralježnice, a budite posebno oprezni imate li nizak krvni tlak jer vježba može izazvati pad tlaka, čak i laganu nesvjesticu.
Izreka “spava kao klada”, ma koliko slikovito trebala dočarati mir tijekom spavanja, zapravo je jako daleko od istine! Jer, tijekom spavanja u tijelu sve vrvi od milijardi(!) fizioloških procesa; obnavljanja tkiva, iscjeljivanja oštećenih organa, opskrbe stanica kisikom i hranom, zamjene starih stanica novima. Radi i centar za ravnotežu kako ne bismo jutro dočekali na podu pokraj kreveta. Srce pumpa krv kroz tijelo da bi održalo život i pospješilo eliminiranje otpadnih tvari, mišići se napinju, srčani otkucaji ne prestaju..., čak smo ponekad i seksualno uzbuđeni, a naša podsvijest vraća u sjećanje čitavu lepezu potisnutih sjećanja i uspomena. Očito, izreku “spava k’o top”, po svemu sudeći, morali bismo zamijeniti nekom prikladnijom.