Osim ručnika, kreme za sunčanje, boce vode, na plažu mnogi obvezno nose i suncobran. No, stručnjaci upozoravaju da je nositi suncobran na plažu zamalo uzaludan trud jer on nije dovoljna zaštita pa i pod njim možete dobiti opekline. Gotovo trećina UV-zraka koje mogu prouzročiti rak ipak se uspiju probiti do kože, pa čak i kad sjedite u sjeni.
Djelomična zaštita
Španjolski istraživači sa Sveučilišta Valencia tvrde kako sunčeve zrake pronalaze svoj put do kože unatoč suncobranu. Doktor Jose Martinez-Lozano postavio je UV-senzor ispod velikog suncobrana. Otkrio je da je platno učinkovito zaustavljalo izravno zračenje – samo je pet posto radijacije doprlo do senzora.
No, senzor je pokupio i UV-zrake koje su se uspjele “ušuljati” pod suncobran pa, iako su manje intenzivne, svejedno su opasne za kožu. Naši stručnjaci slažu se da je suncobran slaba zaštita, a jedina prava zaštita je – izbjegavati boravak na suncu.
– Suncobrani štite, ali djelomično jer zrake ne padaju samo okomito, nego i sa strane.
Možemo otići u debeli hlad, ali se i kroz drveće zrake uspiju probiti. Ista stvar je i sa šiltericom, koja štiti samo mali dio nosa, ali ne cijelo lice. Zato se preporučuje nositi šešir široka oboda – upozorava dermatovenerologinja Ivana Manola.
I kreme skrijte od sunca
Unatoč brojnim zaštitnim sredstvima, odjeći i kremama, Ivana Manola upozorava da se treba kloniti izlaganja za najjačeg sunca. Osobito to vrijedi za djecu.
Mnogi ne znaju da i kremu za sunčanje valja skloniti sa sunca jer ostavljena na vrelom suncu gubi svoja zaštitna svojstva.
– Kremu bi trebalo čuvati na hladnijem mjestu, na oko 25 stupnjeva. Važno je pročitati upute i deklaracije na kremama te doznati temperaturu skladištenja – kaže Ivana Manola. Šešir, odjeća, krema na mjestima gdje odjeća ne pokriva kožu te izbjegavanje jakog podnevnog sunca jedina je, dodaje, pravilna zaštita.
Suncobrani vas ne štite od opeklina, baš kao ni šilterica
Apeli stručnjaka o zaštiti od sunca svaki su dan sve glasniji, a novo istraživanje pokazuje da suncobran nije dovoljna zaštita jer sunčeve zrake padaju i sa strane.
Komentara 3
Svaki dan nas plaše sa suncem, najbolje da se svi sklonimo u podrume i ne izlazimo od 7-20 h. Nikad nisam pocrvenila u hladu ili pod suncobranom i to bez mazanja kremom. Mislim da ljudi pocrvene jer izađu na sunce a nisu se dovoljno zaštitili. Je.... ih strahovi i upozorenja oko svega normalnog!
Iako su rijetki u mogućnosti, ali idealno je sa sunčanjem ili bar izlaganjem ruku i nogu, početi početkom svibnja, putem do posla i sa posla, pod kremom za sunčanje, bar oni koji rade blizu, čak i prije prvomajskog izleta na kojem se mnogi ispeku. Skupo, ali Astaxanthin, ružičasti pigment iz morskih plodova, kojeg treba početi uzimati isto tada pa naredna 2 mj., jako dobro štiti kožu od opeklina i osigurava zdravo tamnjenje, bez alergija ili ih ublaži, ovisno o organizmu, ali uz sve mjere opreza i dalje. Osim kože, štiti i oči, te zglobove, a i najjači je antioksidans pa štiti i na taj način i to ne samo od sunca. Provjereno na vlastitoj koži!
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
OK \'|•!•|\' ... Nekad ni kišobran ne pomaže jer zna kišiti i sa strane.. Zanimljivo \'|•!•|\'